Epizyotomi doğum sırasında yapılan cerrahi bir uygulamadır. Tartışmalı, bu hareket özellikle hastalar tarafından korkuluyor. Epizyotomiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için 5 bilgi edinin.

Epizyotomi nedir?

Epizyotomi ,doğum sırasında yenidoğanın geçişini kolaylaştırmak için perineyikatetmeyi içeren cerrahi bir prosedürdür. doktor veya ebe tarafından anestezi altında gerçekleştirilen bu uygulama birçok kaynağıdır

 

Epizyotomiyle ilgili 5 temel bilgiyi keşfedin .

 

İlk çocuk için sık uygulama

Bir göre  2010 yılında perinatal anket , ilk defa (ilk çocuk)% 44.4 ‘ü aşağıdaki çocuklarda sadece% 14.3 epizyotomi (multiparlarda) Aşağıdaki doğdu.

 

Bir epizyotomi reddetme hakkımız var

Göre Kouchner Kanunu’na 2002: “hiçbir tıbbi eylemi veya tedavi kişinin özgür ve bilgilendirilmiş rızası olmadan uygulanamaz ve bu rıza herhangi bir zamanda geri çekilebilir.” Bir epizyotomi yapmadan önce bakıcı sizin onayınızı istemelidir . Aslında doğumdan önce dileğinizi duyurmak daha iyidir.  

 

Epizyotomiden kaçınmak için perinizi hazırlayın

Olası bir epizyotomi karşı koymak için , bazı çalışmalar doğumdan önce perinehazırlanmasını önerir . D-Day’den birkaç hafta önce bu bölgeye tatlı badem yağı ile masaj yapın. Her gün uygulanan bu masaj , perinenin esnekliği konusunda erdemleri olacak ve gözyaşı riskini sınırlayacaktır.

 

Bir epizyotomiden sonra ne yapılmalı?

Günde en az iki kez samimi tuvalet yapmaya yeni doğmuş kadınlar için tavsiye edilir . Gerçekten de, skar hassas ve nemli bir bölgede bulunur, her idrara çıktıktan sonra yıkamak önemlidir. Son olarak, gazlı bezle iyice kuruma düşünün . Bu lokal tedavi, enfeksiyon riskini büyük ölçüde sınırlar.

 

Yara izi ve / veya idrar kaçağı riski var mı?

Yaraların doğumdan sonra görülebilmesi yaygındır, ancak birkaç ay sonra kaybolurlar. Aksine, doğum sonrası idrar kaçağındaki artış,  epizyotomiye değil, doğumla ilişkilidir.