Atlantico: Avrupa'da ilk su altı müzesi

Atlantik Okyanusu’nun dibinde, Lanzarote adasının kıyısından, Avrupa’daki ilk sualtı müzesi Atlantico açıldı. Doğru, herkes onu ziyaret edemez.

Müze, su yüzeyinin altında 14 metre derinlikte yer almaktadır, bu nedenle sadece tüplü dalgıçlar ve şnorkeller sergiyi görebilir. Bu anıtsal projeyi oluşturmak iki yıl sürdü.

(12 fotoğraf)

1. Heykeltraş ve yaratıcı Jason Taylor’a göre müze, sanat ve doğa arasında bir diyalog işlevi görecek.

2. Heykellerin çoğu gerçek insanların imgelerinden yapılmıştır. Bunlar üç başlık altında toplanmıştır: iklim değişikliği, çevre ve çevre koruma ve Avrupa ile ilgili göçmenler konusu.

3. En büyük yüklemeye “dönüşü olmayan nokta” denir. 30 metre uzunluğundaki bariyere doğru hareket eden 40 heykelden oluşur.

4.

5.

6.

7. Bu heykel, sanatçının iklim değişikliğine karşı tutumunu ifade eder. Sanatçıya göre, insanlık körü körüne dönüşü olmayan bir noktaya doğru hareket ediyor.

Bir sonraki sahne bizi sualtı işadamlarının frolik olduğu bir oyun alanına götürüyor. Yaratıcıya göre, bu sahne şirketler dünyasının kibirini sembolize eder ve doğaya aldırmaz. Burada solda gösterilen salınımın bir kısmı bir yağ pompasıyla ilişkilendirilmelidir.

8.

9.

10. “İnsan dolaşımını.” Tam boyutta 200’den fazla figürden oluşur. Her yaştan ve yaşamın her kesiminden çeşitli modellerden oluşur.

11.