Avrupa'da sekiz en iyi kaleler

En ünlü ve en az biri.

(16 fotoğraf)

1. Neuschwanstein Şatosu, Almanya

Bavyera Alpleri’nde Neuschwanstein Şatosu (kelimenin tam anlamıyla: “Yeni Kuğu Kayası”) haklı olarak dünyanın en ünlülerinden biri olarak kabul edilir. Oldukça “genç” – kalenin inşası sadece 1886’da tamamlandı. Kral Ludwig II, her çizimin kişisel onayında ısrar etti. Kalenin içi Wagner’in operasından esinlenmiştir.

2. Neuschwanstein, Disneyland Paris’teki kalenin prototipi haline geldi ve Tchaikovsky’nin bale kuğu gölü için ilham kaynağı oldu. Hikayesi aynı zamanda Hitler’in kişisel koleksiyonu için yağmalanmış hazinelerle de yakından ilgilidir.

3. Bran Şatosu, Romanya

Bran Şatosu Muntenia ve Transilvanya sınırında yer almaktadır. 14. Yüzyılın sonunda yerel halkın kendi fonları için inşa edilmişti ve birkaç yüzyıl boyunca devlet hazinesine vergi ödemezlerdi.

4. Bran savunma kalesi olarak görev yaptı. 4 seviyesi var, salonları ve koridorları gizemli bir labirent oluşturuyor. Efsaneye göre, Vlad Tepes askeri harekat sırasında gece orada geçirdi. Bu yüzden Bran, Dracula’nın kalesi olarak da anılır.

5. Chateau de Chambord, Fransa

Loire’nin en güzel kalelerinden biri, 16. yüzyılın ilk yarısında, yakınlarda yaşayan Turi Kontluğu’na daha yakın olmak isteyen Kral I. Francis’in emriyle inşa edilmiştir.

6. Rönesans’ın bu mimari başyapıtında 426 oda, 77 merdiven ve 282 şömine bulunmaktadır. Modern çalışmalar, Leonardo da Vinci’nin diğer mimarlar arasındaki kale projesinde çalıştığını gösteriyor.

7. Moszna Kalesi, Polonya

17. yüzyılda inşa edilen kale, Opole Voyvodalığı’ndaki Moszna köyü yakınlarında yer almaktadır. Eklektik tarzda inşa edilmiştir.

8. Moszna Kalesi 1896 yılında yangın sırasında çok fazla acı çekti, ancak yeniden inşa edildi. Şimdi bir otel var.

9. Leeds Kalesi, İngiltere

12. yüzyıl Leeds Kalesi, Kent’in İngiliz ilçesinde bir göl adasına inşa edilmiştir. Taş yapı eski ahşap yerine dikilmiştir.

10. Castile, Margherita de France ve diğerleri de Eleanor’un İngilizce kraliçeleri yaşamışlardır. Gelecekteki Kraliçe Elizabeth c. burada velayette biraz zaman geçirdi. Bugün Leeds mobilya, seramik, duvar halısı, resim ve Çin porseleni koleksiyonlarına sahiptir.

11. Pena Sarayı, Portekiz

Sözde ortaçağ tarzındaki en güzel saray, Sintra kentinin üzerinde yükselen bir uçurumun üzerinde duruyor. 19. yüzyılın ilk yarısında Portekiz kraliçesi II. Maria’nın kocası Saxe-Coburg-Gotha’nın Prens Ferdinand’ı tarafından inşa edilmiştir.

12. Saray, Rus milyoner Arseniy Morozov ve mimar Viktor Mazyrin’e, Moskova’da Vozdvizhenka’da bir kongre inşa etmeye, şimdi Rusya Federasyonu Hükümeti’nin Resepsiyon Evi olarak bilinen bir esin kaynağı oldu.

13. Bojnicz Kalesi, Slovakya

Bojnice kasabasındaki kale, ilk olarak 12. yüzyılda belirtilmişti, ancak 1909’da modern görünümünü elde etti. Fransız Loire kalelerine benziyor.

14. Boynitsky kalesi uzun zamandır kralların elinde idi. Bugün turistler için hac yeridir. Muhteşem filmler de burada sık sık yapılır, örneğin, burada Altın Gül Mağarası filme çekildi.

15. Segovia, İspanya’nın Alcazar

Segovia kentindeki İspanyol kralların kalesi, 12. yüzyılda bir Arap kalesi olarak inşa edilmiştir. Bu sadece İspanya’nın değil, tüm Avrupa’nın en güzel ve tanınmış saraylarından biridir. Kralların ikametgahına ek olarak, hapishane ve kraliyet topçu akademisi burada bulunuyordu.

16. Kalede, Kastilya krallarının mobilyalarını, iç mekanlarını, silahlarını ve portrelerini görebileceğiniz bir müze var.