Özellikle kadınlar böbrek bölgesinde ağrıdan etkilenmektedir.

içerik

  1. Böbrek bölgesinde ağrıya neden olan nedir?
  2. Böbrek ağrısını sırt ağrısından nasıl ayırt edebilirim?
  3. En çok böbrek problemlerinden kim etkilenir?
Böbrek bölgesinde ağrı için farklı nedenler olabilir. Acının ardında ne olabilir ve ne yapılması gerektiği.

 

Böbrek bölgesinde ağrıya neden olan nedir?

Böbrek ağrısı her zaman böbrek problemlerinden kaynaklanmaz. Yanaklara yayılan bir sırt ağrısı, rahatsızlık için suçlanabilir. Arkasında gerginlikler, kırık kemikler, intervertebral disk veya tümörlerin hastalıkları olabilir.
Ağrı böbrek hastalığına bağlı ise, böbrek taşları genellikle sebebidir. Bunlar sadece böbreğinden üretere geçtikleri zaman acıya neden olurlar. Çok büyük taşlar idrarla dışarı çıkamaz. Üreter kas sistemi taş taşımak için çalışır ve kolik ağrısına neden olur. Bununla birlikte, sıkıcı ve sıkıcı bir ağrı, bir piyelonefrite neden olur. Üretra, üreter ve mesane ile böbreğe giren bakteriler iltihaplanmaya neden olabilir. Eşlik eden hastalıklar, ateş ve titreme böbrek bölgesinde ağrıya ek olarak acı çekmektedir.
Ayrıca ağrı, nefrit, kist veya bir kansere bağlı olabilir. Böbrek bölgesinde ağrı varsa, aile doktorunu görmek her zaman tavsiye edilir.

 

Böbrek ağrısını sırt ağrısından nasıl ayırt edebilirim?

Ağrının böbreklerden gelip gelmediği ya da sırtın sorun olup olmadığı, pek çoğunun pek ayırt edemeyeceği bir durumdur. Böbrekler ağrıya neden oluyorsa, buna genellikle vurma hissi eşlik eder. Ek olarak, ağrının ne kadar sürdüğü ve yorgunluk veya ateş gibi başka semptomların ortaya çıkıp çıkmadığı gözlenmelidir. Ağrı birkaç gün devam ederse, nedenleri açıklığa kavuşturmak için bir doktora danışılmalıdır. 

 

 

En çok böbrek problemlerinden kim etkilenir?

Özellikle menopozdaki kadınlar genellikle böbrek hastalıklarından muzdariptir. Dolaşım bozuklukları veya idrar kaçırma, böbreklerin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.