Home / Sağlık Haberleri / Böbreklerine Zarar Verebilecek 10 Yaygın Alışkanlık

Böbreklerine Zarar Verebilecek 10 Yaygın Alışkanlık

 böbreklerine ciddi zarar verebilecek en yaygın alışkanlıkların bir listesini yaptı .

10. Çişinizi tutuyor

Mesanenizi zamanında boşaltmamak , böbrek problemlerinin ana nedenlerinden biridir. Çoğunlukla işeme isteğine direnirseniz, idrar uzun bir süre boyunca mesanenizde kalır ve bakteriler daha hızlı çoğalmaya başlar . Sonuç olarak, bu, böbrek enfeksiyonları ve idrar kaçırma gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

9. Kronik oturma

Düzenli fiziksel aktivite genellikle böbrek sağlığının korunmasında önemli faktörler olan geliştirilmiş kan basıncı ve normal glikoz metabolizması ile ilişkilidir . Uzun süre hareketsiz kalmak , böbrek hastalığı riskinizi% 30 oranında artırabilir .

Eğer varsa – iş yerindeki sandalyede 8 saatten fazla bir gün geçirmek, evde hareketli bir yaşamı olan deneyin haftada egzersiz en az 2-3 kez ve mahalle dolaşmak için bir şans kaçırmayın .

8. Overtraining

Çok uzun süre çok fazla çalışmak , rabdomiyolize , kaslarınızın yaralanmasına ve ölü liflerin içeriğinin doğrudan doğruya akmasına neden olabilir . Bu böbrek yetmezliği de dahil olmak üzere ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilir.

Eğer eğitiminizi önemli ölçüde artırdıysanız ve hem kas ağrısı hem de koyu renkli idrarınız varsa, doktorunuzu mümkün olan en kısa zamanda görmelisiniz.

7. ağrı kesiciler aşırı

Aspirin veya ibuprofen gibi antienflamatuar ilaçlar ılımlılıkta güvenli olmasına rağmen , bunların aşırı kullanımı, böbrek hasarı ve hatta toplam böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir. Bu durum, reçetesiz analjeziklerin böbreklere giden kan akışını azalttığı ve özellikle de böbrek hastalığınız varsa , işlevlerini kötüleştirdiği için olabilir.

Bu nedenle, şiddetli acı çekseniz bile, ağrı kesiciler sadece kısa bir süre için ve mümkün olan en düşük dozda alınmalıdır .

6. Yeterli su içmemek

Hidratlı kalmak , böbreklerin vücudunuzdaki sodyum ve toksinleri gidermek için idrar üretmesineyardımcı olur . Düzenli olarak yeterince su içmiyorsanız, ağrılı böbrek taşları da dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Çoğu insan için, günde 1,5-2 litre su , böbreklerini sağlıklı tutmak için yeterlidir. Ve unutmayın ki diğer içecekler yapmayacak, sadece sayılan saf su.

İhtiyacınız olanı tam olarak içtiğinizi nereden biliyorsunuz? Çişiniz açık sarı olmalıdır , daha koyu renkler olası bir böbrek hasarı işareti olabilir.

5. Uykuda eksik

İyi bir gece uykusunun sadece genel sağlığınız için değil, böbrek sağlığınız için de son derece önemli olduğu ortaya çıkıyor. Sizin uyku / uyanıklık döngüleri düzenleyen ve böbrek fonksiyonlarını koordine ve bu organ dokuları uyuyorsun yalnızca yenilenmektedir . Bu yüzden yeterince uyuyamazsanız, bu işlemi durdurursunuz ve böbrek hasarı riskinizi artırırsınız.

Uygun olmayan uyku da ateroskleroza veya atardamarlarınızın sertleşmesine ve tıkanmasına neden olabilir . Bu durum böbrekleri aşırı yükleyebilecek ve zamanla böbrek yetmezliğine neden olabilecek yüksek tansiyona yol açabilir.

4. Diyet soda içmek

Sağlık uzmanlarına göre diyet soda tüketimi ve böbrek problemleri arasında yakın bir bağlantı var. 2009 yılında yapılan bir  araştırmada , her gün 2 ya da daha fazla gazoz içen 3000’den fazla kadının böbrek fonksiyonlarında belirgin bir düşüş gösterdiği görülmüştür . Yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin aksine, şekerli tatlandırıcılar aynı etkiyi yaratmamışlardır.

3. Çok et yemek

Hayvansal proteinin aşırı tüketimi, kanınızda asidozise neden olabilecek bir çok asit oluşturur , böbreklerin vücudunuzun pH’ını dengede tutamayacak bir durumdur . Zamanla, bu bozukluk şiddetli sindirim sorunları ve kronik böbrek problemlerine neden olabilir.

Protein tavsiye edilen günlük alım yaklaşık bir kilogram vücut ağırlığı başına 1-1.6 gram . Yani, çok fazla et yememek yerine, daha fazla meyve ve sebze tüketmeye çalışın ve diyetinize yumurta, balık, fasulye ve fındık gibi farklı protein türleri ekleyin.

2. Çok fazla tuz ve şeker tüketmek

Gıdalarla tüketilen sodyumun% 95’i böbrekleriniz tarafından metabolize edilir . Yani çok fazla tuzlu ürün yerseniz , organlarınız fazla sodyumdan kurtulmak için çok daha fazla çalışmalıdır. Sonuç olarak, bu durum böbreklerin işlevini azaltabilir ve vücudunuzdaki su tutulmasına neden olur ve bu da kan basıncınızı artırabilir.

Aşırı şeker tüketimi de yüksek tansiyonun gelişmesine katkıda bulunabilir, ayrıca obeziteye yol açabilir ve diyabet riskini artırabilir. Bunlar böbrek yetmezliğinin önde gelen nedenleridir.

Tavsiye emme tuzunun şeker yaklaşık 25-38 gram (veya 6-9 çay kaşığı) var, yaklaşık 3.75 gram (veya 0.75 çay kaşığı) bir gündür. Böbreklerinizi sağlıklı tutmak için, bir süpermarkette mal satın alırken içeriklere dikkat edin – işlenmiş ve paketlenmiş gıdalar genellikle hem sodyum hem de şeker açısından yüksektir .

1. Yaygın enfeksiyonların göz ardı edilmesi

Bir olduğunda  ortak hastalık öksürük, soğuk algınlığı, grip veya bademcik iltihabı gibi vücudun antikor denilen proteinler onunla mücadele kolaylaştırır. Bu moleküller genellikle böbreklerin filtreleme bölgelerine yerleşir ve iltihaba neden olur . Yani hastalık uzun süre devam ederse, böbrekleriniz ciddi şekilde zarar görebilir.

Böbreklerinizi korumak için, bakteriyel enfeksiyonları her zaman uygun şekilde tedavi edin  – işten ara verin, yeterince uyuyun ve gerekirse antibiyotik kullanın.

Bu alışkanlıklardan herhangi biri var mı? Onlardan kurtulman zor olur mu? Görüşlerinizi bizimle paylaşın!


Check Also

Doğum kontrol yöntemini değiştirmeniz gereken 5 işaret

    Kontraseptifler söz konusu olduğunda, kadın olarak birçok seçeneğiniz vardır. İlk başta, genellikle doğum kontrol …

Dişlerimizin Bakımını Yaparken Yaptığımız 8 Büyük Hata

Hepimiz dişlerimizi günde en az bir veya iki kez fırçalıyoruz. Aslında, dişlerinizi sadece sabahları ve akşamları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir