Home / Sağlık Haberleri / Çatlakların Tedavisi, Doğal Ayaklarda Nasırlar.

Çatlakların Tedavisi, Doğal Ayaklarda Nasırlar.

 

Eğer mısır büyükse, eğer kemik üzerindeyse, eğer kanama varsa, dokunduğunda acı hissediyorsanız ya da korkutucu görünüyorsa, doktorunuza gitmelisiniz çünkü bu ciddi bir durum ve mısır. Bir lazer veya başka bir özel yöntemle çıkarılmalıdır.

Diğer tüm durumlarda (eğer bir callus ise) sorunu kendiniz çözebilirsiniz. Bir kallus, sabit basınçtan kaynaklanan kalınlaşmış bir cilt alanıdır. Aldığınız daha fazla basınç, bu ciltte daha kalın ve daha pürüzlü hale gelir.

Evde bu nasırlardan kurtulmanın birkaç etkili yolu vardır.

1. Ayak banyosu

Bu genellikle kliniklerde kullanılan en hızlı ve en basit yöntemlerden biridir. Genellikle, bu suların 2-3 tanesi ihmal edilmiş bir kallustan kurtulmak için yeterlidir.

Nasıl yapılır: 1 / 2-1 galon sıcak suya 2-3 çorba kaşığı soda ve 1 çorba kaşığı sıvı sabun ekleyin. Ayaklarınızı suya koyun ve 25 dakika saklayın, böylece cilt daha yumuşak olur. Bundan sonra, ayaklarınızı dışarı çıkarın ve bir pomza yardımı ile kallusun sertleştirilmiş tabakasını kaldırın. Prosedürü bitirdikten sonra ayaklarınıza antiseptik (papatya, calendula veya okaliptüs gibi) içeren yatıştırıcı krem ​​uygulayın.

2. gliserin ile Çorap

Uzmanların önerdiği başka bir yöntem var. Sadece kuru nasırlardan kurtulmak için değil, aynı zamanda tüm ayağınızdaki cildin yumuşatılmasına da yardımcı olur.

Nasıl yapılır: 50 ml glisere 8-10 damla amonyak ekleyin ve iyice karıştırın. Uyumadan önce bu karışımı ayağınıza uygulayın ve gece için kalın pamuklu çorap giyin. Ortalama olarak, 8-10 prosedürleri yeterli olmalı ancak prosedürü tehlikeli olmadığı için bu sayıyı artırabilirsiniz.

3. Ayaklarınızı limon suyuna batırın.

Bu yöntemin Japonya’da popüler olduğunu söylüyorlar, ancak sürecin kendisi kendini rahat hissedemiyor. Limon suyu cildi aydınlatır ve yumuşatır ve topuklardaki çatlakları giderir. Sonuç olarak, 5 gün içinde ciddi bir kallustan kurtulabilirsiniz.

Nasıl yapılır: Kabuğuyla birlikte orta boy bir limon rendeleyin, mandayı 10-15 dakika için nasırlarınıza uygulayın. Ayrıca limon suyuna batırılmış bir pamuklu ped kullanabilirsiniz.

4. Ev parafinini kullanın.

Kozmetologlar sıklıkla cildi nemlendirmek ve keratinize hücreleri uzaklaştırmak için parafin kullanırlar. Bu prosedürü evde yapmak istiyorsanız, parafin yerine normal balmumu kullanabilirsiniz.

Nasıl yapılır: Mikrodalga fırında büyük bir kasede balmumu eritin ve balmumu ile aynı miktarda hardal yağını ekleyin. Hardal yağı cildinizi nemlendirir ve balmumu biraz soğutur. Her ayağını balmumuna batırın (iki kez yapabilirsiniz), ayaklarınızı 15 dakika polietilen film ve havluyla sarın.

Bundan sonra, balmumu alın ve kallusu bir tırnak dosyasıyla parlatın – keratinize parçacıklar kolayca sıyrılır ve cilt tekrar pürüzsüz hale gelir. İşlemden sonra ayaklarınıza yatıştırıcı bir krem ​​sürmeyi ve pamuklu çorap giymeyi unutmayın.

Eczanede ne alınır?

  • Özel kremler gelince, salisilik asit ve üre içerenleri satın almaya değer Bunlar keratinize hücreleri yok edecek ve soyulmasını sağlayacak ana bileşenler. Ayaklara salisilik asitle bir merhem uygulamak, nasırlardan kurtulmanın en hızlı yollarından biridir.
  • % 40’lık bir salisilik asit çözeltisi içeren yamalar da iyi çalışır. Kallusa ya da mısıra yapışıp gününüze devam edebilirsiniz. Yürürken rahatsız edici duygulara sebep olmaz. Aynı zamanda, kallus / mısırdaki cilt kurulamaz ve iyi soyulmalıdır.
  • Eksfoliye edici çoraplar , 15-20 dakika boyunca temiz ayaklarda giyilmesi gereken özel bir kumaştan yapılmış çoraplardır. Bundan sonra, nemlendirici bir krem ​​uygulayın. Ancak, bu çoraplar yoğun nasırlara karşı yardımcı olmaz; Sadece çatlaklardan kurtulmaya ve cildi yumuşatmaya yardımcı olurlar.

Doğru ayakkabı nasıl seçilir

Doğru ayakkabı seçiminde tırnak ve bacak sağlığı uzmanlarının takip etmenizi tavsiye ettiği çeşitli öneriler vardır.

  1. İş gününüzden sonra akşam ayakkabı satın alın çünkü ayaklar gün boyunca yorulur ve biraz şişer. Bu tavsiyeyi takip etmek, gün boyu rahat etmenizi sağlayacak doğru büyüklüğü seçmenize yardımcı olacaktır.
  2. Ayakkabılara para biriktirme. Deri, süet veya pamuk gibi doğal malzemelerden yapılmış ayakkabılar almak daha iyidir. Bu tip ayakkabılar, ayaklarınızın nefes almasına ve terlemelerini engellemeye yardımcı olur.
  3. Bir eczaneden alınabilen jel astarları kullanın. Ayaklarda farklı alanlar için gömlekler mevcuttur. Ayak sürtünmesini önler ve bu nedenle, ileride ayak eklemleriyle birlikte nasır, mısır ve sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını önlerler.
  4. Bütün gün yeni ayakkabılar giymeyin – yavaş yavaş alışmaya çalışın. Yeni ayakkabılarınızı göstermek konusunda sabırsızlanıyorsanız, ayakkabı mağazalarında bulunan yeni ayakkabıların kırılması için özel eşyalar satın almaya yardımcı olacaktır.

Ayaklarda mısır ve nasırlardan kurtulmanın diğer yöntemlerinden haberdar mısınız? Lütfen yorumlarda bunları bize bildirin!

Check Also

Doğum kontrol yöntemini değiştirmeniz gereken 5 işaret

    Kontraseptifler söz konusu olduğunda, kadın olarak birçok seçeneğiniz vardır. İlk başta, genellikle doğum kontrol …

Dişlerimizin Bakımını Yaparken Yaptığımız 8 Büyük Hata

Hepimiz dişlerimizi günde en az bir veya iki kez fırçalıyoruz. Aslında, dişlerinizi sadece sabahları ve akşamları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir