Home / Anne Bebek / Çocuklar bütün gün yorulmadan nasıl koşarlar?

Çocuklar bütün gün yorulmadan nasıl koşarlar?

 

Koşuyorlar, zıplıyorlar, bütün gün hareket ediyorlar… Nasıl ki küçük çocuklarımız hiç yorulmuyor? Araştırmacılar 24 Nisan’da yayınlanan bir çalışmada bu konuya dikkat çekti.

Çocuklar neden bütün gün koştuktan sonra hiç yorulmuyorlar? Araştırmacılar bu fenomeni bilimsel olarak açıklamaya çalıştılar. Çalışmalarının sonuçları 24 Nisan’da Fizyolojideki Frontiers dergisinde yayınlandı  . Araştırmalarını yapmak için bilim adamları , üç farklı grup tarafından yürütülen bir bisiklet testinden sonra enerji üretimi ve geri kazanım oranlarını karşılaştırdılar : 8-12 yaş arası çocuklar, eğitimsiz yetişkinler ve sporcular dayanıklılık. Şimdilik, bu çalışma sadece erkek çocukları ilgilendiriyor.


Egzersizden sonra iyileşme kabiliyetlerini ölçmek için, çalışma yazarları, katılımcıların kalp hızını, oksijen seviyelerini ve laktatın eleme oranlarını, oluşan kandaki bir laktik asidi ölçtüler. yüksek yoğunluklu bir egzersiz sırasında. Alt satır: Bilim adamları, çocukların tüm testlerde yetişkinlerden daha iyi performans gösterdiğini keşfetti. Başkalarının aksine, küçük çocuklar sadece kısa bir iyileşme süresine ihtiyaç duyarlar. Faaliyetlerini hızla devam ettirebilirler ve kasları yorgunluğa karşı daha fazla direnç gösterir.

Sporculardan daha hızlı iyileşirler

Çocuklar neden bu kadar çabuk iyileşiyor? Clermont-Auvergne Üniversitesi’nde egzersiz fizyolojisi profesörü Sebastien Ratel’in çalışmasının yazarlarından biri , çaba için gereken enerjiyi üretmek için “çocuklar aerobik metabolizmalarını daha fazla kullanıyorlar” diyor. Aerobik metabolizma, kandaki oksijeni kullanır ve vücudun şekerler ve lipidleri içine çeker. Bu mekanizma kas yorgunluğunaneden olmaz  , ancak sınırlıdır. Yoğun egzersiz sırasında, yetişkinler anaerobik metabolizmayı daha hızlı kullanır, bu da kas yorgunluğunu uyarır.

Check Also

5 epizyotomiyi bilmek

Epizyotomi doğum sırasında yapılan cerrahi bir uygulamadır. Tartışmalı, bu hareket özellikle hastalar tarafından korkuluyor. Epizyotomiyle ilgili daha …

Hamileliğinizi sevdiklerinize duyurmanın 10 orijinal yolu

Sevdiklerine hamileliği duyurmanın orijinal yolları 10 fotoğraf Sürpriz bir yumurta Yapboz Küçük terlik Bir çizik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir