Damarlar vücudunuzda kan dolaşım sisteminizin, organlara, beyninize ve vücudunuza kan ve oksijen taşıyan ana bileşenlerinden biri olarak bulunur.

Ateroskleroz ‘a arterlerin sertleşmesidir. Yüksek kötü kolesterol ve çeşitli yaşam tarzı faktörleri nedeniyle, damarlarınızda daralma plaklar daralmaya başlar. Sertleşir ve kalınlaşır, bu da işlevsiz arterlere yol açar. Sonuç olarak, belirli arterlerin beslediği organlara kan akışı azalır. Koroner arterlerin aterosklerozu, koroner kalp hastalığı gibi kalp sorunlarına yol açabilir. Ayrıca, arterlerin kalınlaşması da, kan akışının bozulmasına ve vücutta yeterli oksijenin bulunmamasına neden olabilir.

Tıkanmış arterler ABD’de 42 milyon insanı etkileyen kardiyovasküler hastalığa neden olur

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, her yıl ölümlerin% 25’i kalp hastalığına bağlı. Böyle bir figürün ne kadar üzücü olduğu, insanların yalnızca sağlıkları hakkında daha fazla endişe duymaları halinde, önemli ölçüde azaltılabilir olmasıdır. Kalp hastalığı, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarını iyileştirerek geri çevrilebilir ve önlenebilir. Bugün ABD’de yaklaşık 42 milyon insan kardiyovasküler hastalık ile yaşıyor. Bunun çoğuna kolesterol ve plak birikimi nedeniyle tıkanmış arterler neden olur.

Damarların daralması için en büyük risk faktörleri yüksek tansiyon, diyabet, sigara ve yüksek kolesteroldür. Sigara içmenin yanı sıra, bunların hepsi işlenmiş gıdaları, fast food’ları, fazla şekerleri ve sağlıksız karbonhidratları ihmal ederek sağlıklı beslenmeyi öğrenirseniz, düzeltilebilen yaşam tarzıyla ilgili problemlerdir. Arter sağlığını desteklemek için, atardamarlarınız için en iyi 15 besindir.

1 Portakal

Turuncu tıkanmış arterler için yiyeceklerin herhangi bir listesini başlatmak için mükemmel bir maddedir. Yüksek seviyede pektin çözünür lif olduğundan, yiyeceklerdeki kötü kolesterolü emer veya emer ve vücut tarafından emilmesini engeller. Portakallar sodyum alımını dengede tutan potasyum açısından zengindir ve kan basıncını kontrol altında tutar. Araştırmalar ayrıca, portakalların yara dokusuna ve konjestif kalp yetmezliğine neden olan proteinleri nötralize edebileceğini de bulmuştur.

2 Kale

Tüm yapraklı yeşillikler, atardamarlarınız için iyi olsa da, lahana özellikle antioksidanlar, lif ve omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Kale, herhangi bir kişinin atardamar riski riski altında olan ve onları önlemek isteyenlerin beslenmesinde kalıcı bir özellik olmalıdır.

3 Su Ispanağı

Su ıspanakları, A ve C vitaminlerinin yanı sıra antioksidanlar içerir. Ayrıca beta-karoten bakımından da zengindir. Birlikte bu bileşenler kolesterolün vücutta oksitlenmesini önler. Su ıspanak hakkında iyi bir şey, oldukça uygun bir ürün ve kolayca kullanılabilir olmasıdır.

4 Nar suyu

Nar suyu taze ve şekersiz olan atardamarları açmak için harikadır. Plak birikimini ve aterosklerozu engelleyen punk asit ve antioksidan bakımından zengindir. Amerikan Kardiyoloji Dergisi’nde yapılan araştırmalar, 18 ay boyunca günde 240 ml nar suyu içmenin karotis arter hastalığı riskini azalttığını kanıtlamıştır.

5 Susam çekirdeği

2006 yılında 3 aylık bir çalışma ve Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan, susam tohumlarının ateroskleroz için iyi olduğunu kanıtladı. Susam tohumları, kötü kolesterol, trigliserit ve kan kolesterolünü önleyen yağ asitleri içerir.

6 Sarımsak

Sarımsak, arter plağı ve tansiyonu düşüren en iyi gıdalardan biridir. Araştırmalar, sarımsakın kan damarlarını daraltan anjiyotensin adı verilen bir enzim içerdiğini bulmuştur. Bir çalışmada ayrıca, plak sorunu yaşayanların, hap şeklinde günlük sarımsak ekstresi alırken plak oluşumunda% 50’lik bir azalma olduğunu gördük.

7 Kırmızı Şarap

Bottomlar yukarı! Kırmızı şarabın sağlığınız için iyi olabileceğini biliyor muydunuz? Kırmızı şarap vücuttaki HDL seviyelerini arttırır. Ayrıca pıhtılaşmayı azaltır ve kan damarı esnekliğini korur. Çalışmalar ayrıca kırmızı şarabın aspirin kadar etkili olduğunu ve kalp krizi riskini azaltabildiğini göstermiştir. Ama aşırıya kaçmayın.

8 Koyu Çikolata

Arterlerinizi güvende tutmanın başka bir güzel yolu. Koyu çikolata yüksek düzeyde kakao içerir ve kan damarı esnekliğini, düşük kan basıncını artıran ve kalp hastalığı riskini önleyen flavonol adı verilen zengin bileşikleri içerir.

9 Limon

Limon ya da hatta limon suyu kalp sağlığı için mükemmeldir. Limonlar, kolesterol seviyelerini düşürerek ve arterlere oksidatif hasarı önleyerek arterler ve kalp sağlığı için iyidir. Limonlar ayrıca enflamasyonu önleyen, kolesterolü azaltan, HDL veya iyi kolesterolü artıran ve atardamarları güçlendiren C vitamini açısından da zengindir.

Zerdeçal

Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir 2001 araştırması, Zerdeçal’ın kolesterolü azaltmada ve aterosklerozu önlemek için Lovastatin ilacından daha etkili olduğunu göstermiştir. Zerdeçal, kardiyovasküler özellikleri ile iyi bilinen polifenol kimyon açısından zengindir. Kimyon, karotis arter tıkanmasını ve zarar görmesini önleyebilir.

11 Sardalyalar

Pek çok insan sardalyaları sevmez, ama burnunuzu tutmaz çünkü sardalyaları vücuttaki trigliserit düzeylerini düşüren omega3 yağ asitleri bakımından zengindir. Sardalye ayrıca iyi kolesterolü artırır ve vücutta iltihabı azaltır.

12 Mercimek

Uluslararası çalışmalar, iyi miktarda mercimek veya bakla yiyenlerin kalp hastalığı riskinde azalma olduğunu bulmuştur. Mercimek yüksek tansiyonu düşürür ve magnezyum, potasyum ve protein bakımından zengindir, bunların hepsi arterlerdeki plakları azaltır.

13 Badem

Badem, kötü kolesterolü düşürmek ve emilimini önlemek için yüksek miktarda bitki sterol içerir. Bir Toronto Üniversitesi araştırması, badem yiyenlerin kalp hastalığı riskini% 28 oranında azalttığını buldu.

14 Karpuz

Karpuz, arterleri temizleyen, kan basıncını düşüren ve iltihapla savaşan amino asit L-Sitrulline açısından zengindir. Karpuz ayrıca, arter sağlığı ve kan basıncında azalma için nitrik oksit üretimini artırır.

Taze dilimlenmiş karpuz ahşap eski arka plan

15 yaban mersini

Taze yaban mersini, her gün diyetinizin bir parçası olması gereken doğanın süper sağlık gıdalarından biridir. Yaban mersini, yaşlanmayla mücadele eder, kalori veya yağ olarak depolanma korkusu olmadan zengin bir enerji kaynağı ve zengin bir antioksidan ve besin maddesi dozu içerir. Yaban mersini, arter duvarlarında kolesterol ve plak birikimini azaltır. Ayrıca kansere ve kalp hastalığına neden olan serbest radikalleri de ortadan kaldırırlar.

Kaynak: Incrediblenat.com