Home / Sağlık Haberleri / Dişlerimizin Bakımını Yaparken Yaptığımız 8 Büyük Hata

Dişlerimizin Bakımını Yaparken Yaptığımız 8 Büyük Hata

Hepimiz dişlerimizi günde en az bir veya iki kez fırçalıyoruz. Aslında, dişlerinizi sadece sabahları ve akşamları fırçalamak, mükemmel bir gülümseme için yeterli olmaktan uzaktır.

 dişlerimizi fırçalarken yaptığımız 8 büyük yanlışı buldu. Gülümsemenizi uzun yıllar boyunca sağlıklı ve güzel tutacak çözümler de ekledik.

8. Dişlerimizi fırçalarken diş fırçasına çok sert basıyoruz.

Diş fırçasına çok sert bastığımızda, kılları kıvrılır ve diş tortularını düzgün bir şekilde çıkarmaz. Ek olarak, dişeti hasarına yol açabilir.

Burada doğru diş fırçası ve diş macunu nasıl seçileceğine dair bazı ipuçları bulabilirsiniz.

7. Yediğimiz yiyeceğe dikkat etmiyoruz.

Hepimiz çok fazla tatlı şey yemenin boşluklara neden olabileceğini biliyoruz. Ancak dişlerimizi sağlıklı tutmak için kalsiyum, fosfor ve flor içeren yiyecekler yememiz gerekir . İşte size bazı ipuçları.

Kalsiyum içeren gıdalar:

 • Günlük Ürünler
 • meyve ve sebze derileri
 • balık
 • Fasulyeler

Fosfor içeren gıdalar:

 • balık
 • hububat
 • Fındık
 • mercimek

Genellikle gerekli günlük flor dozunu suyla alırız. Bununla birlikte, suyun düşük bir flüor konsantrasyonuna sahip olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, süt, tuz, vb. Gibi daha fazla flor içeren yiyecekler yemelisiniz.

6. Ek diş temizleme cihazları kullanmayız.

Diş fırçası tüylerinin ne kadar zor olduğu önemli değil, diş yataklarını tamamen kaldıramazlar. Bu yüzden diş ipi ile dişler arasındaki boşlukları temizlemek önemlidir . Boşluklar oldukça genişse, bir diş arası fırça kullanabilirsiniz . Bakteri yok etmek için ağzınızı ağızla yıkayın .

Ayrıca bir oral irrigator alabilirsiniz . Her fırçalama seansından sonra kullanabileceğiniz diş ve diş etleriniz için bir duş gibidir. İnce bir su akışı ve değiştirilebilir ağızlıklar, dilinizi ve dişleriniz arasındaki boşlukları temizleyebilir ve diş etlerinizi masaj edebilir.

5. Diş etleri ile ilgilenmiyoruz.

Diş etleriniz zayıfsa ve yeterince büyük bir kan kaynağı yoksa periodontite yol açabilir. Bu hastalıkta, diş etleriniz kanar, iltihaplı ve yumuşak hale gelir ve diş boyunlarını ortaya çıkarır. Ve sonunda dişlerini kaybedebilirsin.

Diş etlerini güçlendirmek için, diş fırçası veya parmağınızla dairesel hareketlerle masaj yapmalısınız. Katı yiyecekleri yeyin ve iyice çiğneyin. Ağzınızı meşe kabuğu veya adaçayı ile veya bir tuz çözeltisiyle de yıkayabilirsiniz .

Diş etleriniz kanama eğilimindeyse, bir diş hijyeni uzmanını ziyaret edin . Diş etlerinizi güçlendirmek için belirli ilaçlar reçete edecektir.

4. Diş tartarımızı çıkarmıyoruz.

Diş tartarı, tükürükte bulunan minerallerin ve dişlerin etrafındaki plaklarda biriken gıdaların sertleştirilmiş ürünüdür . Sarımsı-kahverengi bir renge sahiptir ve diş fırçasıyla çıkartılamaz. Diş plağı ve tartar dişleri çevreleyen kemik iltihabı dahil olmak üzere periodontal hastalığaneden olur. Tartar, kaya gibi sert hale gelebilir, özel aletler ile sadece diş hekimi veya diş hijyeni uzmanı tarafından çıkarılabilir.

Hijyenik temizlik prosedürünü yılda en az bir kez yapın. Diş hekiminiz, dişlerinizin durumu için uygun sıklıkta size tavsiyede bulunabilir.

3. Diş teli için çok yaşlı olduğumuzu düşünüyoruz.

Bir çok insan dişlerini sadece gençken düzeltebileceğini düşünüyor. Yetişkin olduklarında diş teli takmak için çok geç olduğunu düşünüyorlar. Ama bu yanlış bir sonuç. Güzel bir gülümseme, tedaviye sahip olmanın ana sebebi bile değildir. Kırık dişler probleminiz varsa, boşluklara ve çürüme yol açabilir.

Düzenli diş telleri takmaktan utanıyorsanız, her zaman dişlerin arka tarafına yerleştirilen görünmeyen dil diş tellerini seçebilirsiniz . Bir ortodontist ile randevu almak için tereddüt etmeyin .

2. Sadece ağzımızın bir tarafında çiğniyoruz.

Çiğneme kendi kendini temizleyen özelliklere sahiptir. Bu nedenle, sadece ağzınızın sadece bir tarafındaki yiyecekleri çiğneyseniz, genellikle kullanmadığınız tarafta boşluklara ve çürüme yol açabilir.

Bunun dışında, ağzın bir tarafındaki çiğneme yiyecekleri o tarafta kalın ve güçlü kaslara neden olur. Yüzün her tarafındaki kaslar asimetrik hale gelecektir. Sonunda ağrıya ve hatta işitme sorunlarına yol açabilir.

Yerken dikkat edin ve yemeğinizi ağzınızın her iki tarafında çiğnemeye çalışın Meyve ve sebze gibi katı yiyecekler yemeyi unutmayın. Dişlerinizi daha da güçlendirir.

1. Çocuklarımızı dişlerine iyi bakmaları için öğretmeyiz.

Bazı ebeveynler, geçici olduklarından süt dişlerine iyi bakmaya gerek olmadığını düşünmektedir. Ama bir çocuğun neyin doğru olduğu ve neyin yanlış olduğu hakkında bilgi sahibi olması gerekir çünkü dişler değişecek, ancak alışkanlık kalacak. Diş fırçalama işlemi en az 3 dakika sürmeli ve fırça yukarı ve aşağı hareket ettirilmelidir.

Çocukların sürekli dişlerinin emayesi, yetişkinlerin dişleri kadar güçlü değildir. Ve öğütücü dişlerinin üzerindeki oluklar (çatlaklar) daha derindir, bu nedenle de gıda parçacıklarının fırçalanmasının o kadar kolay olmadığı açıktır. Çocuğunuza dişlerini dikkatli bir şekilde fırçalamasını öğretin. Belki de fissür sızdırmazlık prosedürünü ( diş çürümelerini önlemek için özel bir diş tedavisi) almayı denemeye değer .

Bonus: Eski bir diş fırçası nasıl kullanılır

Diş hekimleri diş fırçasını 3-4 ayda bir değiştirmenizi önerir. Ancak eski diş fırçaları çöp kutusundan çok daha ilginç olabilir.

Eski diş fırçayla neler yapabileceğinize dair bazı fikirler:

 • dudaklarınızı fırçalayın ve masaj yapın
 • tırnaklarını temizle
 • kaşlarını fırçala ve boya
 • temiz mısır ve genç patates
 • temiz ayakkabılar, klavyeler, küvet ve porselen duvar karoları arasındaki boşluklar ve ulaşılması zor yerler

Bir diş fırçasından uygun bir alet yapmak için, kulpunu bir çakmaktan ateşle ısıtın ve gerekli açıya bükün.

Bu videoda eski bir diş fırçası kullanmanın başka yollarını bulabilirsiniz.

Kaynak: Brightside

Check Also

Sağlık Sorunlarını Ortadan Kaldırmada Kullanabileceğiniz 8 Genel Gıda

    muhtemelen hiç duymadığınız bazı yaygın gıdaların sağlık yararları hakkında size bilgi vermek istiyoruz. …

Doğum kontrol yöntemini değiştirmeniz gereken 5 işaret

    Kontraseptifler söz konusu olduğunda, kadın olarak birçok seçeneğiniz vardır. İlk başta, genellikle doğum kontrol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir