Göğüsler iyi, tamam mı? Göğüslerinize daha fazla dikkat etmelisiniz çünkü sağlığınız hakkında çok şey anlatıyorlar.

1. Göğüsleriniz küçülüyor

Memenin daha küçük olması, genellikle bu iki nedenden kaynaklanır:

  • Sen ettik alınan . Kadın göğsü esas olarak yağlı dokudan oluşur – bu nedenle genellikle göğüslerde ilk önce çıkarılır. Bundan sonra sadece karnın üzerindeki istenmeyen yağ hücreleri küçük verir.
  • Sizin döngüsü başlar . Dönemin kısa bir süre önce, koynunda bir kez daha küçüldükten kısa bir süre sonra kondom dolgun hissedilir. Her şey normal.

2. Memeleriniz büyüyor

Biz göğüsler dolgun ve daha büyük çeşitli nedenleri olabilir: Sen kilo almışsın, daha az sport’re yapmak için dönem geliyor zamanda, kendi hap değiştirdik vurguladı – ya sen hamilesin!

reklâm

3. Memeleriniz eşitsizdir

Panik yapmayın, çoğu kadının farklı büyüklükte göğüsleri var! Yani bir memenin diğerinden daha büyük olması normaldir . Sadece bir göğsün şekli birkaç hafta içinde değişirse endişelenmelisin . Sonra bu, meme kanserine işaret edebilir – hemen doktorla randevu alın!

4. Göğüslerin altında cilt tahrişi var

Büyük göğüsler genellikle üst vücudun cildine sürtünür. Ancak bu noktada daha az büyük bir büstü olsa bile cilt tahrişi oluşabilir. Bunun nedeni , sütyeninizin veya T-shirtünüzün kumaşı gibi belirli bir kumaşa karşı alerjiniz olması olabilir, aynı zamanda sütyenin (yumuşatıcı olmadan) yıkanmasına da yardımcı olabilir.

5. streç işaretleri var

Çoğu streç işareti daha fazla kilo alımı ile ilişkilidir – veya kilo kaybı . Çünkü cilt çok hızlı genişlediğinde, beyaz çizgiler gibi görünen çatlaklar oluşur. Bu genellikle bir hamilelik ile olur, ancak küçük bir cilt ile doğmuş kadınlar da vardır.

6. Olağandışı karanlık veya açık nipelleriniz var.

Endişe etmeyin, cilt tipine bağlı olarak, her kadının meme uçlarında farklı bir pigmentasyonu vardır .

7. Çok büyük veya çok küçük meme uçlarınız var

Tamamen normal . Bile boyutu tamamen farklı olabilir – ve tesadüfen büstü büyüklüğü ile ilgisi yoktur. Küçük memeli kadınlar büyük meme uçlarına sahip olabilirler – ve tam tersi.

8. Göğsünde bir yumru var

Göğsünüzde düğüm veya kalınlaşma hissi veren bir yumru var mı? O zaman doktorunuzu hemen görmelisiniz, çünkü bu bir kist veya meme kanserine işaret edebilir .

9. Göğsünde çok fazla tüy var.

Hemen hemen her kadının areola etrafında birkaç kılı vardır – bu tamamen normaldir. Ama eğer çok fazla kılınız varsa (göğüsler arasında bile) bir doktor görmeli ve hormon seviyenizi ölçmelisiniz. Çünkü bu çok fazla erkek hormonuna (androjen) sahip olduğunuz ve sözde polikistik yumurtalık sendromundan muzdarip olduğunuz anlamına gelebilir .

10. Meme uçlarınız kaşıntı

Kaşıntılı meme uçlarının çeşitli nedenleri olabilir: büyük olasılıkla duş jeli veya sütyen kumaşınızı iyi tolere etmeyiniz veya döneminizi almayınız . Bununla birlikte, meme bölgesinde nadir bir meme kanseri formu (Paget karsinomu) da vardır. Ancak, sadece nipellerin etrafındaki cildiniz aynı zamanda sivilceli ise, cildin kabuklu olması ve nipelin alışılmadık şekilde düz, sarımsı veya kanlı bir sıvı salgılaması durumunda endişelenmeniz gerekir.

11. Göğüsleriniz turuncu gibi geliyor

Tamam, bu biraz garip geliyor. Ancak göğüslerinizdeki cildin bazı yerlerde portakal kabuğu ( sert ve düzensiz ) gibi hissediyorsa , o zaman bir doktora görünmelisiniz, çünkü bu bir tür kanser olduğunu gösterebilir.