Libido, cinsel pozisyonlar, erotik rüyalar … Hamilelikte seks ile ilgili sorular sayısız ve bazen tabudur. Bununla birlikte, hamile olduğunuzda sevişmek, çoğu durumda – risk yoktur ve hatta gelecekteki ebeveynler için faydalıdır. İşte seks ve hamilelik hakkında bilmeniz gereken 8 şey var.

1. Libido hamileliğin başlangıcına inme eğilimindedir …

Hamileliğin ilk birkaç ayında kadınlarda hormonal değişiklikler cinsiyetteazalma ile sonuçlanabilir . Yorgunluk, mide bulantısı veya stres de bu süre boyunca el değiştirmez, bu da değişikliklerle sonuçlanmaz. Arzudaki bu azalma da psikolojik bir kökene sahip olabilir: anneden-eve hayatını taşıdığı ve sadece doğmamış çocuk üzerinde yoğunlaştığı gerçeğinin yavaş yavaş farkına varır. 

2. … ama arzu ikinci çeyrekte artar!

İkinci çeyrekte anlaşma değişebilir. Ve iyi bir nedenden dolayı: hamileliğin başlangıcındaki hoş olmayan belirtiler , genel esenlik duygusuna yol açmak için azar azar. ” İlk ultrason gerçekleşti, gelecekteki anne sık sık güvence altına aldı ve endişelerini serbest bırakır. Yavaş yavaş onun ve çiftine tekrar düşünmeyi başarıyor ” diyor cinsiyet terapisti Marie-Line Urbain. Libido daha sonra artabilir. Bazı kadınlar hamilelik sırasında daha da fazla zevk duyarlar!

Libido, hamileliğin üçüncü trimesterinde, özellikle de anne karnındaki fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara yol açabilen kilo alımı nedeniyle yeni varyasyonlar yaşayabilir.

3. Hamile bir kadın günde birkaç kez sevişebilir

Hamile kadınlar, doktor tarafından kontrendikasyon yapılmadığı takdirde, istedikleri kadar sevgi yapabilirler. Ulusal Tıbbi Birlik Genel Sekreteri Dr. Elisabeth Paganelli, “ Erken doğum tehdidi (MAF), kısaltılmış serviks veya su cebindeki çatlaklar kontrendikasyonlar arasındadır” diyor. Fransa Jinekologlar ve Kadın Doğum Uzmanları (Syngof).

4. Hamilelik sırasında erotik rüyalar yapmak nadir değildir.

Bazı kadınlar hamileyken daha çok erotik rüyalar yaparlar . Bu fenomeni nasıl açıklayabiliriz? Hormonal ayaklanmalar, elbette, ama aynı zamanda hamileliğe eşlik eden diğer tüm değişiklikler ile. “Anne hangi can, bilinçsiz genellikle aktif savunmaları altında yayınlanan ve mekanizmaları olan, durumu Bu dönemde .. onun durumunu değiştirir ve daha sonra aynı zaman sonuca gelişmeye hissetti fark eder erotik rüyalar yol “ Marie-Line Kentsel açıklıyor.

5. Bazı pozisyonlar hamilelik için diğerlerinden daha uygundur

Hamilelik sırasında, vücut değişir ve bazı cinsel pozisyonlar rahatsız olabilir. Gelecekteki her annenin morfolojisini göz önünde bulundurarak uyarlamalıyız: “Bazı kadınlar – özellikle hamilelik sırasında çok fazla kilo almış olanlar – hissetmemek için açık bir mide olma ihtiyacını hissedebilirler. Doggie uygun bir pozisyon olabilir, ancak diğer insanlar kendilerini ortalarının üzerine yerleştirerek daha rahat hissedebilirler, çünkü bu pozisyon onların penetrasyonu yönetebilmelerini sağlar, ” diyor Marie-Line Urban. Her şey rahat olmak, mümkün olduğunca rahat olmak!

6. Hamilelik sırasında sextoys kullanmak mümkündür

Doktor hamilelik sırasında cinsiyete karşı bir kontrendikasyon vermemişse, hamile bir kadın da seks oyuncakları kullanabilir . Dikkatli olun: vajinaya yerleştirilecek elektrikli oyuncaklar tavsiye edilmez. Diğerleri için, sadece hijyen ve rahatlık kurallarına uyun.

7. Hamile bir kadın hamileliğin sonuna kadar seks yapabilir

Doktor kontrendikasyon vermemişse, hamileliğin sonuna kadar seks yapmak oldukça mümkündür. Bazı kadınlar, uterus kasılmaları nedeniyle hala korkabilir veya ağrı hissedebilirler. Elisabeth Paganelli , “Onlara güvence vermeliyiz, ama onlara seçimlerinin tek hakimleri olduklarını da söyleyin,” diyor.

8. Hamilelik gelecekteki babanın libidisini bozabilir

Hamileliğin gelecekteki annenin libidosu üzerinde bir etkisi varsa, bu gelecek baba için aynı olabilir. Bazı erkekler hamile kadının değişen bedeni tarafından korkutulur ya da seks sırasında “bebeği incitmekten” korkar ve bu da arzularını etkileyebilir. Yine de hatırlatılır: Gelecekte çocuk için seks güvenlidir!