Sualtı dünyasının fotoğrafları

Voronezh’ten sualtı fotoğrafçısı Alexander Safonov, 1998’den beri Doğu Asya’da yaşamakta ve 2004’ten itibaren sualtı fotoğrafçılığı ile denemeye başlamıştır. En sevdiği hayvanlar köpek balıkları, onlar hakkında diyor ki, bu güzellik ve tehlikenin birleşimidir.

Alexander Safonov’un eserleri birçok prestijli ödül aldı ve dünya çapında çeşitli yayınlarda yayınlandı.

(16 fotoğraf

1. Hammerhead Köpekbalığı, Cocos Adaları. Dev çekiç başlı köpekbalığının ortalama uzunluğu 3,5 m ve ağırlığı 230 kg’ın üzerindedir. Yaşamlarının ortalama süresi 20-30 yıldır. Uluslararası Doğa Koruma Birliği, bu türlere “Nesli Tükenmekte Olan Türler” statüsünü verdi:

2. Morus, gannet ailesinin deniz kuşlarının cinsidir. Cins üç türden oluşur. Kuzey gannet (Morus bassanus), Kuzey Atlantik’teki en büyük deniz kuşudur.

3. Yunuslar. Vücutlarının büyüklüğüne göre yunusların beyin büyüklüğü şempanzelerinkinden daha büyüktür:

4. Deniz Yelkenbalığı, Güney Afrika. Yetişkin bireyler, yaklaşık 100 kg’lık bir kütle ile 3.5 metreye kadar büyürler. Yelkenli, aktif bir avcı ve dünyanın en hızlı balıklarından biridir – 100 km / saate kadar hızlara ulaşabilir:

5. Avlanan yunuslar, Güney Afrika:

6. Rampalar. Çoğu vatozlar deniz suyunda yaşar, ancak bazı tatlı su türleri vardır. En ünlü vatoz türlerinden biri manta’dır (Manta birostris). Kanat yüksekliği 2,5 metreye ve beş metreye kadar çıkabilen Orlak ailesinin etekleri büyük boyutlara ulaşıyor:

7. Karın wobbegong veya halı köpekbalığı. Bu canlıda hızlı hareket eden deniz yırtıcılarının bir akrabasını tanımlamak zordur:

8. Kanser mantısı. Denizin parlak ve renkli sakinleri, daha büyük rakiplere karşı koyabilecek gerçek bir savaşçı olarak ün kazanmıştır. Bu hayvana deniz mantis karidesi denir, bazı kaynaklara göre minimum kütle * maksimum ivme kategorisinde darbe gücü açısından bir dünya şampiyonudur. Güçlü ön ayaklar, bir saniyede yüzlerce kez bir çekiç gibi çarpabilirler, bu nedenle kabukların kalın kireçtaşı kabuklarını veya rakiplerin kitlesel iskeletlerini parçalara ayırırlar. Meraklı dalgıçlara ve su altı kutusunun cam merceğinden şanssız fotoğrafçıya gider. Eşsiz yüksek hassasiyetli gözler her zaman onu vurmak için çok daha iyi bulurlar, bu nedenle bu kerevitlerle daha saygındırlar:

9. Kısa kuyruklu Gri Köpekbalığı, Güney Afrika. Bunlar büyük köpek balıklarıdır ve 3,3 m uzunluğa ulaşırlar. Karakteristik dar, çengelli üst dişleri, hatta bakır renginin renklendirilmesi, köpekbalıkları İngiliz bakır köpekbalığı – “bakır köpekbalığı”:

10. Kısa kuyruklu gri köpekbalıkları. Hızlı ve aktif köpekbalıkları, yüzlerce kişiye kadar çiftler veya kötü organize gruplar halinde, yalnız bulunur:

11. Köpekbalığı Çekiçleri, Cocos Adaları. Hammerhead köpekbalıkları ailesinin ana ayırt edici özelliği, başlarının şeklidir – tamamen sıradışı bir şekil – T şeklindeki bir çekiç şeklinde. Gördüğümüz çekiç şeklinin, bir köpekbalığının başının milyonlarca yıl içinde kademeli olarak kazanıldığına inanılmaktadır:

12. Bir yelken balığı en hızlı su hayvanıdır:

13. Balina köpekbalığı, Galapagos Adaları. Günümüz balıklarının en büyüğünün yanı sıra şu anda mevcut olan en büyük köpek balığı türüdür. Boyutu en az 12-14 m, muhtemelen 20 m’ye kadar ulaşır:

14. Manta ya da dev deniz şeytanı. Bu, yamaçların en büyüğü, bireylerin vücut genişlikleri 7 metreye ve büyük örneklerin kütlesi – 2.5 tona kadar:

15. Siyah Manta:

16. Boğayı köpekbalığı. Bir boğa köpekbalığı deniz alttürlerinin vücut uzunluğu 3,5 metreye ulaşır.