Corona virüsü: Bunu bilmelisiniz

Corona virüsü: Bunu bilmelisiniz
Resim: B.Zhou / Shutterstock.com

Korona virüsü şimdi Avusturya’ya ulaştı. Tyrol’de zaten iki vaka doğrulandı . İnnsbruck’taki Grand Hotel Europa kapatıldı. İlk insanlar hamster almaya başlar. Viyana’da bir okul tahliye edildi.

Ama bu panik gerçekten haklı mı? Ve bir pandemi, yani tüm dünyaya yayılma durumunda Avusturya’da ne kadar hazırlıklıyız? Biz birlikte var Norbert Nowotny virologists konuştuk ve gelme coronavirüs ile ne olup bittiğini sordum.

Yine de korona virüsü nedir?

“Korona virüsleri genellikle çok büyük bir virüs ailesidir. Bir süredir insanlarda hafif grip benzeri bir enfeksiyona neden olabilecek virüsler bilinmektedir. Virüsler hayvanlarda çeşitli hastalıklara neden olabilir. Bununla birlikte, bu virüslerin mevcut yeni korona virüsü türü ile ilgisi yoktur. Bu çok dar, SARS virüsü ile ilgili genetik olarak yüzde 80 . 2002/2003’te zaten bir SARS salgını vardı. ”

DSÖ sağlık kuruluşuna göre, şu anda uğraştığımız korona virüsü 7 Ocak 2020’de Çin’in Wuhan bölgesinde tespit edildi. Daha önce insanlarda hiç gösterilmemiştir. Bu arada, virüsten kaynaklanan hastalık 11 Şubat’tan beri COVID-19 olarak adlandırıldı. Virüs, yani patojen SARS-CoV-2 olarak adlandırılır.

Virüs ne kadar tehlikelidir?

“Çin’den şimdiden biraz deneyimimiz var. Bundan genellikle hafif bir solunum yolu enfeksiyonu olduğu sonucuna varılabilir. Belki de subkliniktir. Bu, aslında bir kişinin enfekte olduğunu fark etmediğiniz anlamına gelir. Sadece yüzde 20’sinde aslında daha şiddetli bir seyir var. Bu esas olarak yaşlıları ve diyabet, kardiyovasküler hastalıklar veya önceki akciğer hastalıkları gibi temel hastalıkları olanları etkiler. Bununla birlikte, bu insanlar için kurs o kadar zor olabilir ki hastane tedavisi gereklidir. Enfekte olanların yüzde 2’si de ölüyor. Doğrudan virüs enfeksiyonu veya yan etkiler üzerinde.

Yarasaların ve kedilerin korona virüsü ile ne ilgisi var?

“Yarasalar, korona virüsü için rezervuar hayvanlarıdır. Bu, içlerinde patojen taşıdıkları, ancak hastalığın kendisinde herhangi bir semptom göstermedikleri anlamına gelir. Yarasalar sadece bu virüsleri barındırır ve onları atar. İnsanların daha fazla iletişim kurduğu ara sunucular da vardır. Mevcut SARS korona virüsü ile bu, Çin’de bir incelik olarak yenen bir tür tarama kediydi. ”

Korona virüsü nasıl bulaşır?

“Tıpkı SARS salgını gibi, şu anki başlangıç ​​noktası Çin’de canlı bir hayvan pazarı. Tarama kedilerinden yukarıda açıklanan insanlara bir kerelik sıçramadan sonra, virüs sadece kişiden kişiye yayılmıştır. Patojen, damlacık enfeksiyonu olarak adlandırılan bir yolla bulaşabilir. İki metreye kadar uzaklıktaki bir kişiden enfekte olabilirsiniz. ”

Viroloğa göre, Çin’in şimdi vahşi hayvanların ticaretini ve tüketimini yasaklamış olması, gecikmiş bir karardır. Çinli yetkililer SARS salgını sırasında piyasaları çoktan kapattılar. Ancak pazarlar yeniden açıldı. Nowotny, bu hatayı ikinci kez yapmayacaklarını ve bu sefer hayvancılık pazarlarının sonsuza kadar kapalı kalacağını umuyor.

Solunum maskeleri yardımcı olur mu?

“Bilim adamları bu konuda tamamen aynı fikirde değiller.” Norbert Nowotny şu anda Avusturya’da bir solunum cihazına ihtiyaç olmadığı görüşündedir. “Ancak, bu ülkede büyük bir salgın olması durumunda, maskeler hasta insanların enfeksiyon riskini azaltması için özellikle yararlı olacaktır. Sorun şu ki, maskeler neredeyse dünya çapında satılıyor. El hijyeni de unutulmamalı. ”

Virüs normal gripten daha mı tehlikeli?

“Evet. Virüs daha tehlikelidir. Gerçek grip için ölüm oranı yüzde birin altındadır. Bu, mevcut korona virüsünden çok daha düşük bir oran. ”

Bu arada, grip olarak adlandırılan gerçek grip, 2018/19 sezonunda Avusturya’da yaklaşık 1.400 kişi yaşadığını iddia etti. Koronavirüse benzer şekilde, yaşlı insanlar ve daha önce hastalığı olan insanlar daha yüksek risk altındadır.

Bir salgın var mı?

“Mevcut koronavirüs enfeksiyonunun önümüzdeki birkaç hafta içinde bir pandemiye yol açması muhtemel. Giderek daha fazla ülkeden bireysel vakalar rapor ediliyor. ”

Avusturya’daki sağlık sistemi buna hazır mı?

“Avusturya’daki sağlık sistemi bunun için iyi bir donanıma sahiptir. Bunun için endişelenme. 2009 ve 2010 yıllarında domuz gribi salgını yaşadık. Bunu neredeyse hiç hatırlamıyorsunuz. Domuz gribi koronavirüsten biraz daha hafif bir formdu. Bununla birlikte, mevcut virüs o zamanki gibi olacak. ”

Havaalanlarındaki ateş ölçümleri abartılı mı?

“Yayılmasını önlemek için elinden gelen her şeyi yapmalısın, sonuçta gelecekte tutacağımız yeni bir insan virüsü. Bununla birlikte, enfekte bölgelerden yolcuların sıcaklığını ölçmek iyi ve gereklidir. Bununla birlikte, bu sadece kuluçka döneminde olanları değil, zaten klinik olarak hasta olan kişileri yakalar. SARS-CoV-2, kuluçka döneminin sonunda zaten bulaşıcıdır. ”

Korona virüsünü nasıl tanıyorsunuz?

“Hiç de değil. Grip enfeksiyonlarında olduğu gibi aynı öksürük ve burun akıntısı veya nefes darlığı var. ”

Herhangi bir şüphe varsa, semptomların ortaya çıkmasından 14 gün önce bir riskli kişi ile temasa geçmek gerekir. Bu aşağıdakileri içerir: onaylanmış veya olası bir koronavirüs vakası ile yakın temas veya koronavirüsün sürekli bulaşmasının varsayılması gereken bir bölgede kalmak veya bir koronavirüs enfeksiyonu olan hastaların tedavi edildiği bir sağlık tesisinde kalmak veya çalışmak veya idi.

Hasta olmaktan korkuyorsanız ne yapmalısınız?

“İtalya artık bir hastalık odağı. Birisi son 14 gün içinde Lombardiya veya Veneto gibi etkilenen bölgelerde bulunmuşsa ve burun akıntısı gibi belirtiler geliştirirse, sağlık hattı 1450’yi arayabilirsiniz . Ancak toplu taşıma konusunda bağımsız olarak doktora gitmemelisiniz. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/wwwaskicin/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/wwwaskicin/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279