Dünya Basın Fotoğrafı 2020 Kazananlar (17 fotoğraf)

Dünya Basın Fotoğrafı 2020 Kazananlar

World Press Photo 2020, haber fotoğrafçıları arasında en prestijli ve en büyük uluslararası yarışmadır. Ve işte buradalar, kazananlar.

(17 fotoğraf)

Yarışma olabildiğince politikleştirildiğinden fotoğraflar alakalı.

1. “Modern sorunlar” kategorisi. BAE, Abu Dabi’deki IDEX uluslararası silah sergisine katılanlar, sergi gününün sonunda bombaatarlar taşıyor. (Fotoğraf Nikita Tereshin)

2. “Çağdaş Konular” kategorisi ve Afganistan’daki Taliban hakkında bir fotoğraf hikayesi. (Fotoğraf: Lorenzo Tugnoli)

3. “Portreler” kategorisinde ikincilik. LGBT aktivisti Cape Town, Güney Afrika. (Fotoğraf Lee-Ann Olwage)

4. “Uzun vadeli projeler” kategorisinde üçüncülük. 1980’lerde devlet destekli gruplar tarafından istismar edilen yerli Guatemala halkının hayatı hakkında bir fotoğraf hikayesi. (Fotoğraf Daniele Volpe)

5.

6. Haberler kategorisinde birincilik. Hong Kong’daki protestolar. (Fotoğraf Nicolas Asfouri)

7. “Haberler” kategorisinde ikincilik. Avustralya’daki yangınlar hakkında bir fotoğraf hikayesi. (Fotoğraf: Matthew Abbott)

8.

9. “Spor” kategorisinde üçüncülük. Tokyo’da 40 yaş üstü rugby oyuncuları için bir kulüp hakkında bir fotoğraf hikayesi. (Fotoğraf Kim Kyung-Hoon)

10.

11. “Çevre” kategorisinde birincilik. (Fotoğraf: Esther Horvath)

12. “Doğa” kategorisinde birincilik. Orangutanların doğada yaşama adaptasyon programı. Sumatra Adası, Endonezya. Ormansızlaşma ve kaçak avlanma nedeniyle, genellikle küçük orangutanlar ebeveynsiz bırakılır ve yardım almadan hayatta kalamazlar. (Fotoğraf Alain Schroeder)

13.

14. Yılın foto tarihi – genç Cezayir nesillerinin hikayesi ve protesto hareketindeki rolleri. (Fotoğraf: Romain Laurendeau)

15.

16.

17. Dünya Basın Fotoğrafçısı 2020 yarışmasını kazanan Sudan’da, katılımcıları askeri darbe sonucu iktidara gelen hükümet değişikliğini talep eden bir protesto mitingi. 19 Haziran 2019. Fotoğrafın ortasındaki genç bir adam şiir okurken diğerleri onu cep telefonlarıyla aydınlattı. Jüri, fotoğrafçılığın gençliğin ve sanatın gücünü yansıttığı sonucuna vardı. (Fotoğraf Yasuyoshi Chiba)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir