Dünyanın En Tehlikeli 10 Plajı

Dünyanın En Tehlikeli 10 Plajı

“Plaj” kelimesi birçok hoş çağrışımı çağrıştırır: yaz tatili, uzun zamandır beklenen tatil, okyanus, deniz, kum ve sörf, barış. Bununla birlikte, bazı plajların o kadar tehlikeli olduğunu, üzerlerinde yüzmek için zararsız bir arzunun çok üzücü bir sonuca yol açabileceğini hatırlamakta fayda var.

(34 fotoğraf)

Malzemelere dayanarak forbes.ru

Forbes, dünya çapında 10 plaj seçti, bu da tatilcilerin yaşamına veya sağlığına mal olabilir.

1. Queensland plajları ve Tiwi adaları (Avustralya): zehirli cubomedusa

Avustralya plajlarının dünyanın en tehlikeli plajları olduğuna inanılmaktadır. Avustralya’da yaygın olan köpekbalığı saldırılarına ek olarak, tatilciler neredeyse her yıl kuzey kıyısındaki tatil yerlerinde cubo-denizanasına avlanıyor. En güçlü hayvan zehirlerinden birine sahip oldukları bilinmektedir ve batma hücrelerinin neden olduğu bir yanma birkaç dakika içinde ölümcül olabilir. Aynı zamanda, bu tür denizanası oldukça göze çarpmıyor ve onları suda fark etmek kolay değil.

2. Onlarla çarpışma, Timor ve Arafura Denizlerinin sularında, Tiwi Adaları’nın plaj alanlarını ve Queensland’ın kuzeydoğu kıyılarını yıkamaktadır. “Deniz eşekarısı” – bazen denildiği gibi – bu tatil yerlerinin bir sembolü haline geldi: 2011’de, Avustralya’da, yayın bir canavar resmi olan gümüş bir sikke bile yayınladı.

Queensland Avustralya

3. Bununla birlikte, cubomedusa ile yapılan toplantılardan ölümler hala oldukça nadirdir. En savunmasız kurbanları çocuktur: çoğu zaman yanıklardan sonra hayatta kalmazlar. Dolayısıyla, son 20 yılda Avustralya’nın kuzey kıyısında kaydedilen 30 saldırı vakasından 12’si çocuk ölümüyle sonuçlandı. Bununla birlikte, geçen yıl, çok sayıda yanıkla hastaneye götürülen 10 yaşındaki bir kız mucizevi bir şekilde kurtarıldı.

Günbatımı üzerinde Nudgee Beach, Queensland, Avustralya

4. Riskten kaçınmak için uzmanlar, özellikle denizanası en aktif olduğunda öğleden sonra olmak üzere Ekim-Nisan ayları arasında Avustralya’nın kuzey kıyısında yüzmekten kaçınmayı tavsiye eder.

Çay ağaçları, Queensland

5. Plajlar Fish Hook, Güney Afrika (Fish Hoek beach): beyaz köpekbalıkları

Dünyanın en yaygın plaj tehlikesi elbette köpekbalıklarıdır. Uluslararası Köpekbalığı Saldırıları Kaydından alınan en son verilere göre, 2010 yılında dünyada 79 saldırısız saldırı kaydedildi, bunlardan 6’sı tatilciler için ölümle sonuçlandı. İklim değişikliği nedeniyle, deniz avcıları daha agresif hale geldi ve tahminlere göre, bu yıl saldırıların sayısı sadece artacak.

6. Cape Town kıyıları bir kereden fazla turizm için dünyanın en tehlikeli yeri olarak kabul edilmiştir: Atlantik Okyanusu sularında, dünya yaşamındaki en büyük beyaz köpekbalığı popülasyonlarından biri olan Batı Cape eyaletinin kıyılarını yıkamak, özellikle ısı başlangıcına karşı agresif hale gelir.

7. Ve en popüler Güney Afrika tatil beldesi Fish Hook geri su ağlarının çoğu plajında ​​1960’larda kurulmuş olmasına rağmen, yırtıcıların saldırıları hala önlenemez. Böylece, 2010 yılında, 6’sı ölümle sonuçlanan 21 provoke edilmemiş köpekbalığı saldırısı kaydedildi. Kıyı şeridindeki bir kişiye son köpekbalığı saldırısı vakası geçen yıl Ocak ayında meydana geldi ve özellikle acımasızdı: polis, gelecek ay yırtılmış adamın vücudunun bir kısmını yakaladı.

8. Talihsizliğin kaderini tekrarlamak istemeyenler “köpekbalığı etkinliği” bölümündeki Shark Spotters web sitesinde beyaz köpekbalıklarının aktivitesini takip edebilirler: Beyaz bir avcının son görünümü 21 Haziran’da orada kaydedildi.

9. Zipolite Plajı (Meksika): güçlü sualtı akımı

Pasifik Okyanusu’nun ipeksi beyaz kumu ve turkuaz suları ile sessiz ve küçük bir plajı birçok turisti çekmektedir. Ancak, yerel sakinler bu yerden kaçınmayı tercih ediyorlar – özellikle Nisan’dan Haziran’a kadar suyun burada söylediği gibi “ayaklanmalar”.

10. Bu isyan, kıyıdan fark edilmesi zor olan tersi de dahil olmak üzere güçlü bir düşük akım ile ifade edilir. Buna ek olarak, yaz aylarında, dolunay sırasında, genellikle bir yetişkin için bile akışının ele alınması zor olan, dünya dışı suların ebbs ve akışları meydana gelir. Tehlike ayrıca derin okyanusta gizlenmiş deniz kayalıkları ve kayalıklarla da artmaktadır.

11. Meksika makamları her yıl kurtarıcıların çalışmalarını organize etmek için makul miktarlarda para harcıyorlar ve aslında 2007’den beri sahilde ölüm kaydedilmedi (2010 yılında, kıyıya kurulan kırmızıları görmezden gelen, akışla başa çıkamayan 180 kişi resmen kurtarıldı. bayraklar).

12. Bu arada, plaj ve körfezin adı – Zipolite – kendi başına çok endişe vericidir: yerel Zapotek lehçesinden yapılan çeviride bu, “ölülerin kıyısı” anlamına gelir. Bununla birlikte, plaj dünyanın dört bir yanından çıplaklar ve hippilerin ana yaz hedeflerinden biri olarak bilinir: dinlenme ucuzdur ve yerler pitoresktir.

13. Bikini Atolü (Marshall Adaları): yüksek düzeyde radyasyon

Pasifik Okyanusu’ndaki bu küçük atol, sadece bir mayoya isim vermekle ünlü değil, Brigitte Bardot’un “Ve Tanrı Bir Kadın Yarattı” filminde ünlü olduğu muhteşem bir görünüm. 1946 ve 1958 arasında Amerika Birleşik Devletleri adayı, Crossroads Operasyonu kapsamında atom ve hidrojen bombalarını test etmek için kullandı.

25 Temmuz 1946’da Bikini Atolü lagününde Baker’ın sualtı testi. (Fotoğraf AP)

14. 1 Mart 1954’teki testler sırasında, ada neredeyse tamamen yok edildi. Daha sonra, Pasifik atolünün 800’den fazla nüfusu, nükleer testlerin neden olduğu çeşitli onkolojik hastalıklardan öldü.

Mezarlık, Bikini Atolü, Marshall Adaları

15. Buradaki radyasyon seviyesi hala normun üzerindedir: ortalama dış radyasyon dozu yaklaşık 3.8 R / s’dir. Bununla birlikte, birçoğu bazı Bikini plajlarının rahatlamak için oldukça uygun olduğuna inanmaktadır: dünyanın dört bir yanından gelen turistler “nükleer” adanın izolasyonundan etkilenmektedir. Bununla birlikte, atole ulaşmak o kadar basit değil: ya Central Pacific Diving Expedition’ın bir parçası olarak ya da bir turist olarak resmi Bikini web sitesinde bir tur siparişi. Yedi günlük geziler genellikle Nisan ortasından kasım ayına kadar 12-15 kişilik gruplar halinde yapılır.

Bikini Atolü

16.

17. Yeni Smyrna Plajı (ABD): köpekbalıkları, kazalar, yıldırım çarpmaları

Florida’nın merkezi plajlarından biri, devletin en talihsiz tesisi olarak haklı olarak ün kazandı. 2010 yılında, çeşitli deniz taşıtlarının 640 çarpışması kaydedildi, bunların 68’i ölümle sonuçlandı – ABD plajlarında şimdiye kadar kaydedilen en fazla su kazası. Uzmanlar bunu plajın aşırı kalabalıklaşmasıyla açıklıyor: cankurtaranlar ve su devriyeleri sadece herkesi takip etme şansına sahip değil.

18. Buna ek olarak, sık sık şimşek çakması nedeniyle Yeni Smyrna da tehlikelidir. Son 50 yılda, yıldırım düşmesi sonucu 459 kişi öldü. Güvenlik yetkililerine göre, plajdaki insanlar en yüksek puanlar, yani fırtınalar sırasında a priori deşarjlar için hedef haline geliyorlar.

19. Yukarıdakilerin hepsine ek olarak ve hava durumundan bağımsız olarak, New Smyrna plajındaki tatilciler köpekbalıkları için hedeftir. Geçen yaz 13 kişi ısırıldı ve neyse ki sadece 1 vaka ölümcül oldu. Bu nedenle, bu sahilde daha sonraki çok günlük bölgelerin kapatılmasıyla insanların tahliyesinin oldukça yaygın bir olay olması şaşırtıcı değildir.

Yeni Smyrna Beach ve servis kalkış Discovery, Florida, 5 Nisan 2010

20. Copacabana Plajı (Brezilya): Yüksek Suç

1950’lerin ortalarında yüksek bir toplum için eski bir rekreasyon alanı, bugün Rio de Janeiro’daki Copacabana Plajı, kalmak için en başarısız yer olarak ünlenmiştir: suç oranı Brezilya’nın en yükseklerinden biridir. Robberies, fuhuş, uyuşturucu kaçakçılığı, tecavüz ve hatta adam kaçırma bu yerdeki günlük olaylardır. 2010 yılında 80’den fazla kişi değişen suç şiddetine maruz kaldı ve 30 kişi öldü.

21. Brezilya hükümeti için bu bölge en sorunlu bölgelerden biri: polise göre Copacabana bölgesinde en fazla uyuşturucu lordu ve mafya temsilcisi yaşıyor. Tatilciler, diğer taraftan, tehlikenin sadece Copacabana plajında ​​değil, aynı zamanda plaj otellerinde de turistleri beklediğini söylüyorlar. Örneğin, bir yat kiralamaya karar verenler, Copacabana’nın su bölgesinde, korsan kaçırmalarının nadir olmadığını hatırlamalıdır.

22. Repulse Bay (Hong Kong): çöp kutusu

Güney Hong Kong’daki bu ada koyu için orijinal Çince adı “martıların yuvalandığı yer” anlamına gelir. Bununla birlikte, kuşlar bu koydan çoktan ayrıldı: Repulse Bay’deki çöp ve çeşitli kirlilik türleri – kentsel plajların tipik sorunları – zirvesine ulaştı. Repulse Koyu

23. 20. yüzyılın başında başlayan inşaat çalışmaları, tüm bölgenin ekolojisine büyük zarar vermektedir: endüstriyel atıklar doğrudan Güney Çin Denizi’nin sularına atılmaktadır. Koyun sularının kirliliği o kadar büyük ki bazı yerlerde “kırmızı akarsu” fark edildi ve suyun bileşiminin epidemiyolojik kontrolleri içinde rekor miktarda kimyasal elementin varlığını gösterdi. Fotoğraflar özellikle görünür olmasa da

24. Bütün bunlar, tüm deniz yaşamını öldüren ve aynı zamanda kalıcı hoş olmayan bir kokuya sahip olan bakterilerin büyümesine ve parazit alglerin çoğalmasına yol açtı. Yerel sakinler ve çevre örgütleri defalarca endüstriyel kanunsuzlukla başa çıkmaya çalıştı: periyodik olarak, burada bölgenin ekolojisini savunmak için grevler ve eylemler düzenleniyor. Ancak yetkililer, vatandaşların rahatlığını ekonomik faydalara tercih ediyor: Repulse Bay bölgesindeki gayrimenkuller, Hong Kong’un en seçkin ve pahalılarından biri olarak kabul ediliyor.

25. São Paulo Plajları (Brezilya): Piranha

Theodore Roosevelt’in Amazonia’ya yaptığı ünlü geziden bu yana, büyük hayvanların etçil piranaların kurbanı haline geldiğini ve yerlilerin canlı masallarını duyduğunu görünce, piranhalara karşı tutumu değişmedi. Nehir avcıları hala insanlar için bir tehlike.

pirana

26. En çok Brezilya’daki Amazon Nehri’nin güneydoğu kollarında aktiftirler. Böylece, 2002 yılında, Santa Cruz şehrinde Conceicao plajında, 38 yıkanan beş hafta boyunca “nehir sırtlanlarının” kurbanı oldu. Itapui ve Yakang plajlarında 2003 yılında iki balık saldırganlığı daha ortaya çıktı: 2 haftada 50’den fazla kişi piranhalardan muzdaripti. En son verilere göre, en büyük korkular Sao Paulo şehrinin plajları, Aralık 2009’da 74 kişinin piranhaları ısırdığı. Ve resmi bir ölüm raporu olmamasına rağmen, tatilcilerin sayısız parmak amputasyonu kaydedildi.

Sao paulo kıyıları.

27. Ekolojistler, nehir avcılarında saldırganlık salgınlarını yaşam alanlarına müdahale ederek açıklarlar: nehir barajlarının inşası, piranhaların kontrolsüz bir şekilde yayılması ve sonuç olarak, halka açık yerlerde “yuvalarının” ortaya çıkması için koşullar yaratır.

Sao Paulo Sahili

28. Piranalar 30 cm uzunluğa ulaşır, yetişkin bir piranha kolayca bir insan parmağını ikiye ısırır. Bununla birlikte, tüm piranaların etçil olmadığını hatırlamakta fayda var: bazıları sadece bitki, yosun veya tohum yiyebilir. Bu nedenle, biyologlara göre, kana susamış ve acımasız nehir avcılarına adanmış çok sayıda korku filmi banal abartıdır.

Piranha dişleri

29. Virginia Beach Plajları (ABD): Wild Fox Saldırıları

Virginia Beach, Guinness Rekorlar Kitabında bile belirtilmiştir: Atlantik kıyısında ve Chesapeake Körfezi’nde en uzun halk plajına sahip şehirdir. Ayrıca, Amerika’daki en temiz ve en müreffeh tatil şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Virginia plajı

30. Bununla birlikte, Virginia Beach’in parkları ve plajları sadece turistler için değil, aynı zamanda vahşi hayvanlar için de çekicidir. İnsanlara kuduz tilki saldırıları Haziran 2010’dan bu yana daha sık hale geldi ve Mart 2011’de bir tilki plaja üç ziyaretçiye saldırdı ve onlara birkaç ısırık ve çizik verdi.

31. Virginia Beach’teki orman hayvanları tarafından yapılan saldırılar genellikle oldukça sıktır: 2006 sonbaharında, yabani tilkilere ek olarak, Virginia Beach Dergisi de, çeşitli hastalıkların potansiyel taşıyıcıları olan vahşi rakunların ve sincapların, çöp kutularının yakınındaki plajın orman şeridinde görüldüğünü bildirdi.

Virginia beach üzerinden günbatımı

32. Cable Beach (Avustralya): Timsahlar

Çok uzun zaman önce, biyologların dikkati Avustralya Broome’daki 22 km’lik kablo plajına çekildi. Sürüngen sürüngenlerin sayısız görünüşüne tanıklık edildi ve en son – 25 Temmuz Pazartesi günü – plaj bir kez daha resmen kapatıldı.

Kablo plajı

33. Bir tür olarak, timsahlar Avustralya yasalarıyla korunmaktadır ve 1974’ten beri avlanmak yasaklanmıştır. Uzmanların söylediği gibi, avcıların insanlara sık sık saldırmasının nedeni budur. 2009 yılında, çocuklara karşı da dahil olmak üzere bir dizi saldırıdan sonra, sürüngen yakalama yasağının kısmen kaldırılması konusunda bir anlaşmazlık ortaya çıktı (yılda en az 25 temsilci). Bununla birlikte, Avustralya makamları, bu tür önlemlerin bir avcılık kupası olarak bir timsahın çenesini almak isteyen turistleri çekeceğinden korkan bunu kabul etmedi.

Avustralya timsahı

34. Genellikle Avustralya’daki timsah saldırıları Kuzey Bölgesi plajlarında – Queensland ve Darwin gibi popüler tatil yerlerinde gerçekleşir. Son 25 yılda, burada insanlara yapılan yırtıcı saldırıların 10’dan fazla ölümü rapor edilmiştir.

Cable Beach, Avustralya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir