Eski şeylerin yeni hayatı (28 fotoğraf)

Eski şeylerin yeni hayatı

Eski şeyler – cep telefonları, televizyonlar, plastik şişeler, metal … Eski olduklarında veya kullanılamaz hale geldiklerinde onlara ne olur?

Dünyanın bazı ülkelerinde bertaraf gereklidir, diğerlerinde yerel yetkililer, kültür ve iş temsilcileri malzemeleri yeniden kullanmanın en sıra dışı yollarını bulur ve plastik bir şişe bir sanat eseri, sıcak bir battaniye veya otomobiller için yakıt olarak yeniden doğabilir. Bu sayıda, küçük ve tuhaf heykellerden endüstriyel işlemeye kadar eski şeylerin yeni bir hayatını göreceksiniz.

(28 fotoğraf)

1. Ortalama olarak, bir ton bilgisayar döküntüsü 18 ton altın taşıyan kaya kadar altın içerir. (Fotoğraf Athar Hussain)

2. Plastik şişelerden yapılmış yüzlerce çiçek. Bütün bunlar 21 Eylül 2011 ABD Michigan eyaletinde düzenlenen, Bin Suns adlı bir sergi. (Fotoğraf Rex Larsen)

3. tanınmış uygun plastik şişeler. Bir teneke 10 yıl sürebilir ve karton sadece 1-2 yıl sürebilir, yeryüzünde yüzlerce yıl boyunca parçalanırlar. Genel olarak, polietilenin ayrışma süresi yapısına bağlıdır ve birkaç bin yılı aşabilir. (Fotoğraf Stringer)

4. İşte araba ve bisiklet, Bangkok eski parçalardan yapılmış böyle eşsiz bir motosiklet. (Fotoğraf Sukree Sukplang)

5. Eski petrol varillerinden yapılmış kapılar. Afganistan’ın güney Helmand eyaletinde bir köy. En sağlıklı karar değil. (Fotoğraf: Finbarr O’Reilly)

6. Tokyo’da elektronik bileşenlerin işlenmesi için modern bir fabrika. (Fotoğraf Toru Hanai)

7. Plastik şişeler için ilginç bir kullanım Roubaix, Fransa’da bulundu. Bu küresel tarih odaları onlardan parkta inşa edildi. (Fotoğraf Philippe Huguen)

8. Güney Afrika’daki 2010 Dünya Kupası’ndan sonra kalan çok sayıda vuvuzel ile ne yapmalı? Bu müzik aletlerinin yeniden kullanımı için bir yarışma düzenlendi. Bu yerde orijinal bir lamba yaptılar. (Fotoğraf Schalk van Zuydam)

9. Eski klavyeleri atmak için acele etmeyin. Onlardan harika kıyafetler yapabilirsiniz. Cali, Kolombiya. (Fotoğraf: Luis Robayo)

10. Eski video kasetlerdeki filmden orijinal tasarımcı çantalar yapabilirsiniz, Berlin. (Fotoğraf Fabrizio Bensch)

11. Eski Boru İşleme Tesisi, New York. (Fotoğraf: David Duprey)

12. Bu adam Filipinler’in Manila kentindeki bakır ve diğer metalleri bulmak için bir çöplükte dolaşıyor. Burada yaşayan birçok insan için tek gelir kaynağı budur. (Fotoğraf: Cheryl Ravelo)

13. Arka arkaya her şeyden yapılmış bir kaplan. Sidney’deki Çin Yeni Yılı geçit törenine katıldı. (Fotoğraf: Daniel Munoz)

14. Tasarımcının plastik şişelerden Petah Tikva, Tel Aviv’den yarattığı dünya modeli. (Fotoğraf: Ariel Schalit)

15. Tokyo’daki eski cep telefonları için toplama ve elden çıkarma noktası, 15 Ekim 2010. (Toru Hanai’nin fotoğrafı)

16. Tank almak ister misiniz? İsrail’deki Kiryat Gat şehrinde 700 adet hizmet dışı bırakılan zırhlı aracın bulunduğu bir “tank mezarlığı” var. İşleme için 0.25 $ / kg fiyatında satılmaktadır. (Fotoğraf Menahem Kahana)

17. ABD’nin Ohio eyaletindeki Columbus şehrinde dükkanlarda eski ve gereksiz gözlükler için özel tanklar bulunmaktadır. Daha sonra ihtiyaç duyulan kişilere ücretsiz olarak toplanır, dezenfekte edilir ve dağıtılır. (Fotoğrafı Neal C. Lauron)

18. Taipei’de sergi. Bir Tayvanlı şirket, tuğla yerine 1.5 milyon plastik şişeden oluşan üç katlı bir sergi salonu inşa etti. (Fotoğraf: Nicky Loh)

19. Sidney, Avustralya’da ilginç bir kurulum – eski bisiklet ağacı. (Fotoğraf: Mark Metcalfe)

20. Fransa, Laval’da alüminyum kutu işleme tesisi. (Fotoğraf: Charles Platiau)

21. Müzisyenleri atık maddelerden yapılmış enstrümanlar çalan Paraguay Senfoni Orkestrası “Çöp Melodileri” kemancısı. (Fotoğraf Norberto Duarte)

22. Hayat sadece bireysel şeylerle değil, tüm büyük gemilerle sona erer. Bu İngiliz uçak gemisi HMS Invincible, Türkiye’nin İzmir kentinin limanında bulunuyor ve hurdaya ayrılıyor. (Fotoğraf Stringer)

23. Bir hurdadan yapılan 10 metrelik bir transformatör robotu, Pekin. (Fotoğraf Bobby Yip)

24. Plastik bir şişe neye dönüşebilir? Örneğin, bir battaniyenin içinde. Taipei, Tayvan’daki plastik şişe geri dönüşüm tesisi bunu yapıyor. (Fotoğraf: Wally Santana)

25. Brezilya şehri São Paulo’dan gelen bu vatandaş, bir bebek arabası satın almaktan ciddi şekilde tasarruf etti. Eski tahtalardan yaptı. (Fotoğraf Nacho Doce)

26. Easter Bunny plastik şişe kasaları, Cape Town, Güney Afrika yapılmış. Oluşturulması kablolarla bağlanmış 42.000 kutu aldı. (Fotoğraf Schalk van Zuydam)

27. Ayrıca plastik şişelerden otomobiller için yakıt yapabilirsiniz. Bu, Hong Kong’da akaryakıtlı bir gemi tutan plastik atık işleme tesisi işçisidir. Gelecekte 3 ton eski plastiği 1.000 litre yakıta dönüştürebilecekler.

Bu arada, bu yıl Tomsk şehrinden bir Rus şirketinin uzmanları, 1 kilo rendelenmiş plastik şişelerden 900 gram kadar yakıt alabilen bir kurulum sundu.

28.000 plastik şişeden 18 metre katamaran, Sydney, Avustralya. (Fotoğraf: Daniel Munoz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir