Gezegenimizdeki en gelişmemiş yerler

Dünyada bir adamın ayağının ayak basmadığı çok yer kalmadı. Ortaçağ haritalarındaki beyaz noktalar, bölgenin ayrıntılı uydu görüntülerine yol açtı, araştırmacılar gezegenin en yüksek dağlarına tırmanmayı ve hatta Mariana Çukuru’na inmeyi başardı.

(15 fotoğraf)

Kaynak: dnpmag.com

Bununla birlikte, medeniyetin el değmemiş bölgeleri hala mevcuttur. Her yıl bilim adamları, hala gelişmemiş dünyada gizlenmiş yeni flora ve fauna türlerini keşfediyorlar. Gezegenimizdeki en ilginç 15 yerden topladık, kapsamlı bir çalışma daha uzun yıllar alacak.

1. Namuli Dağları, Mozambik

Doğu Afrika Platosu’ndaki ovalar, dünyanın en keşfedilmemiş ve romantik yerlerinden biridir. Bu bölgenin çoğu sadece profesyonel dağcılar tarafından keşfedilebilir. Bu nedenle, bölgenin doğası çoğunlukla bozulmamış olarak kalır.

2. Javari Vadisi, Brezilya

Medeniyetle temas etmeyen en az 14 Amazon kabilesine ev sahipliği yapan bu bölge, hükümetin hayatlarını belirlediği için dünyanın en izole yerlerinden biridir. Yaklaşık 2.000 yerli insan Brezilya hükümetinden tamamen özerk. Yaşam alanlarının büyüklüğü Avusturya ile karşılaştırılabilir. Kabile tecrit halinde yaşama hakkı federal ajans tarafından korunmakta ve özel kuvvetler sınırları gözetlemekte ve onları davetsiz misafirlerden korumaktadır.

3. Kuzey Patagonya, Şili

Yağmur ormanları burada buzullar, fiyortlar ve kaplıcalarla birleştirilmiştir. Kuzey Patagonya, dünyanın en ilginç manzaralarından biridir. Şimdi Şili’nin en seyrek nüfuslu bölgesi, buraya gelmek çok zor, ama gerçekten buna değer.

4. Kamçatka, Rusya

Rusya’nın doğusunda bulunan yarımada, en zenginlerden biridir ve henüz tüm dünyada keşfedilmemiştir. 1996’dan beri sürekli patlayanlar da dahil olmak üzere üç yüzden fazla volkan burada çalışıyor. Yerel flora ve fauna çok çeşitlidir. Kahverengi ayıların çoğu Kamçatka’da yaşarken, nüfus sadece 400 bin kişidir.

5. Rift New Hebrides, Pasifik Okyanusu

Avustralya’nın doğu kıyısında yer almaktadır. 2013’ün sonuna kadar, bilim adamları onun yönüne bile bakmadılar – bu bölgelerde zaten yeterince beyaz lekeler var. Büyük Britanya ve Yeni Zelandalı araştırmacılar, okyanusun en altındaki bu çatlağa sualtı robotları gönderdiğinde, daha önce hiç görülmemiş tamamen yeni derin deniz canlıları türleri keşfettiler.

6. Kuzey Ormanı, Myanmar

Himalayaların doğu kesiminin dik yamaçlarında bulunan subtropikal ormanların çoğu insan (okuma – yıkıcı) faaliyetleri tarafından neredeyse hiç dokunulmamıştı. Kachin bölgesinin ormanlarının derinliklerinde, dünyanın en büyük kaplan nüfusu gizlidir. Ayılar, kırmızı pandalar ve nadir görülen gibson türleri de vardır.

7. Zingi de Bemaraha, Madagaskar

Milli parkın 600 mil kare – Zingi de Bemaraja budur. Burada aylarca gezinebilirsiniz. Rezerv Madagaskar’ın batı kenarında yer almaktadır. Çok sayıda bitki ve hayvan türü bu bölgeye endemiktir. Bilim adamları gizli olduğunu ve hala kimsenin keşfetmediğini düşünüyorlar. Parkın sadece güney ucu ücretsiz erişime açıktır, ancak turistler için çoğu koruma alanıdır.

8. Namib, Namibya Cumhuriyeti

Bu ad, kelimenin tam anlamıyla “hiçbir şeyin olmadığı bir yer” olarak tercüme edilir. Çöl en yaşlılardan biridir (80 milyon yaşında, dinozorlar hala o günlerde yaşıyordu!) Ve dünyanın en kurakları. Yine de hayat var. Ayrıca, çölde zengin tungsten ve uranyum cevher yatakları araştırılmıştır.

9. Yıldız Dağları, Papua Yeni Gine

Papua Yeni Gine’nin bu uzak bölümünün ana cazibe merkezi Hindenburg Duvarı’dır. Kireçtaşı dağı bir kilometrenin üzerine çıkar ve devasa bir platoya geçer, burada dünyanın yukarısındaki ekosistemden el değmemiş. Buradaki son çalışmalar, yaklaşık yüz tanesi bilim için yeni olan binlerce hayvan ve bitki türünü ortaya çıkardı.

10. Grönland

Vikingler 1000 yılında Grönland’a inmiş olsa da, kuzey bölgesinin derinliklerinde hala yeni kısımları keşfediyoruz. 1999 yılında Grönland sahili dışındaki medeniyetin el değmemiş altı yeni ada keşfedildi. Anakarada hâlâ ıssız. Adanın yaklaşık yüzde 80’i bir buz örtüsü ile kaplıdır.

11. Fjordland, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın en büyüğü olan Fiyortland Milli Parkı, buzullar tarafından oluşturuldu. Ezici çöl, eşsiz bir hayvan çeşitliliğine ev sahipliği yapmaktadır. Burada yüzyıllar boyunca soyu tükenmiş uçamayan kuş türleri olarak kabul edilen takaha bulundu. Fiyortland, Güney Yarımkürenin en vahşi bölgelerinden biridir.

12. Kuzey Sentinel Adası, Hindistan

Bu, sayısı 50 ila 400 kişi arasında olan Sentinelianların vatanıdır. Yabancılarla olan tüm ilişkileri reddediyorlar, ayrıca yerliler bilimsel gruplara birkaç kez saldırdılar. Bu nedenle, ada hala neredeyse tamamen bilinmemektedir.

13. Shondong Mağarası, Vietnam

Mağara, Quangbin eyaletinde, Orta Vietnam’da yer almaktadır. Shondong, Hanoi’nin 500 kilometre güneyindeki Fongnya Kebang Milli Parkı bölgesinde yer almaktadır. Burada mağaracılar 200 metre yüksekliğe ve 150 metre genişliğe ulaşan salonları keşfetti ve bu da Shondong’u dünyanın en büyük mağarası olarak sınıflandırmayı mümkün kıldı. Yerlerde, mağara tavanı çöktü. Bu açıklıklar sayesinde ışık, içinde gerçek ormanın büyüdüğü, maymunların, kuşların ve böceklerin yaşadığı mağaraya girer.

14. Cape Melville, Avustralya

Avustralya’nın en büyük şehri Brisbane’den sadece bin buçuk kilometre uzaklıkta, Cape Melville’in vahşi bölgesi bulunmaktadır. Bu alanın incelenmesi sadece elbette bilim adamlarının çalışmalarını zorlaştıran helikopterlerden mümkündür. Burada sürekli olarak yeni hayvan türleri bulunur – sadece 2013’te üç kadarı bulundu.

15. Saha Cumhuriyeti, Rusya

Kuzey Kutup Dairesi’nin ötesinde bulunan bölgenin büyük bir kısmı (Hindistan yaklaşık olarak aynı boyuta sahiptir). Buradaki iklim dünyanın en uçlarından biridir. Arazinin çoğu permafrost ile kaplıdır, ancak burada birçok hayvan türü bitkilerden ve yerel kabilelerden bahsetmeden hayatta kalmayı başarır. Görünüşe göre, bir kişi her yerde hayatta kalabilir.