İnanılmaz hız kayıtları (17 fotoğraf)

İnanılmaz hız kayıtları

Bir şişe şampanyadan bir mantar ne kadar hızlı uçar? Hangi hayvan dünyadaki en hızlı hayvan? Işık hızının üzerindeki hızlar mümkün müdür? Bugün bazı inanılmaz hız kayıtlarından bahsedeceğiz.

(17 fotoğraf)

1. İnsan vücudundaki sinir uyarıları

Saniyede yaklaşık 90 metre hızla hareket ediyorlar.

2. en yüksek oyuncak tren

Saatte 10 km.

3. Hayvanlarda en yüksek hız

Hayvanlar alemindeki en yüksek hız 322 km / s’dir. Peregrine Falcon, av için dalış yaparken bu hızı geliştirir

4. Su molekülleri

Su kaynatıldığında molekülleri saniyede 650 metre hızla hareket eder.

5. Sporda en düşük hız

12 Ağustos 1889’da kaydedildi – sadece 1,35 km / s. Bu spor savaştan ibaretti.

6. Golf topu uçuş hızı

Bir golf topuna vurduktan sonraki an, hızı anında 270 km / s hıza çıkar.

7. Uçak

Uçak 1.000 km / s hıza ulaştığında uzunluğu, kalan uzunluğuna göre bir santimetre artar.

8. Dünyadaki en rüzgarlı yer

Commonwealth Cove, Guinness Rekorlar Kitabı’nda ve National Geographic Atlas’ın sekizinci baskısında dünyadaki en rüzgarlı yer olarak resmen tanındı. Dahası – Antarktika’da bulunur, bu nedenle rüzgarın kısa süreli rüzgarlarını unutun, burada rüzgar sürekli 240 km / s hızında esiyor.

9. En yavaş memeli

Üç parmaklı bir tembellik, dakikada yaklaşık 2 metre hızla hareket ediyor.

10. Dünyada kaydedilen en yüksek hız

Süperluminal hız mümkün mü? Muhtemelen, herkes – fizikten uzak insanlar bile – maddi nesnelerin mümkün olan maksimum hareket hızının veya herhangi bir sinyalin yayılmasının vakumdaki ışığın hızı olduğunu bilir. C harfi ile gösterilir ve saniyede neredeyse 300 bin kilometre; tam değer c = 299792 458 m / s.

2000 yılında, Lidzhong Wong, Princeton’da (ABD) bir araştırma enstitüsü personeli ile birlikte aşağıdaki deneyi gerçekleştirdi. Sezyum buharı ile doldurulmuş 6 cm uzunluğunda bir odadan bir lazer atımı geçirildi. Deneysel sonuç: Sezyum buharı ile doldurulmuş bir odaya giren hafif bir darbe, hızını 300 kattan fazla arttırır. Böylece, gezegenimizde kaydedilen en yüksek hız, ışık hızının 310 katıdır.

11. en yüksek insan hızı

İnsanın bugüne kadar geliştirdiği en yüksek hız 39.897 km / s’dir. Ana Apollo 10 modülünün astronotları, ev gezegenlerine döndüklerinde Dünya yüzeyinden 122 km yükseklikte ulaştı.

12. Kör bir sürücü tarafından geliştirilen en yüksek hız

Kör bir sürücü tarafından geliştirilen en yüksek hız saatte 322,5 kilometredir. Sürücü Hein Wagner bir Mercedes-Benz SL65 AMG’de bu hıza ulaştı ve bu hızı bir kilometre boyunca tutmayı başardı. Kayıtlarıyla Hein Wagner, kör insanların sorunlarına dikkat çekmeyi umuyor. Kaydı, Guinness Rekorlar Kitabı temsilcileri tarafından resmen tanındı.

13. Hız kayıtlarını okuma

16 yaşındaki Kiev kadını Ira Ivachenko’nun okuma hızı dakikada 163.333 kelimedir ve okuduğunu tam olarak özümsemektedir. Bu başarı resmi olarak gazetecilerin huzurunda kaydedildi.

Dakikada 416.250 kelimelik resmi olmayan bir okuma hızı kaydı. Kayıt, 9 Eylül 1989’da 20 öğrenci huzurunda Merkez’in rehberliğinde test sırasında kaydedildi. Rekor sahibi Evgenia Alekseenko’dur. Eugenia için, birkaç bilim insanının huzurunda geçirdiği Kiev Beyin Araştırma Merkezi’nde özel bir test hazırlandı. Eugene saniyenin beşte birinde 1390 kelime okudu – yanıp sönmesi gereken zamanda. Eugene, en küçük ayrıntıyı kaçırmadan okunan içeriği saatlerce yeniden anlatır.

Okuma hızının başka bir kaydı, Rus okulu Svetlana Arkhipova’nın bir öğrencisi tarafından dakikada 60.000 karakter olarak belirlendi. Kayıt Guinness Rekorlar Kitabında listelenmiştir.

14. Çocuklar hakkında

İnsanlarda en yüksek üreme oranı yılda 58 çocuktur. Kayıt, 31 yılına kadar 525 oğlu ve 342 kızı olan Fas Sultanı Moulay İsmail (1672’den 1727’ye kadar) tarafından belirlendi. Moulay İsmail 500 cariye içeriyordu.

15. En yüksek baskı hızı

En yüksek baskı hızı – dakikada 2600 A4 sayfa. Kayıt, Hewlett-Packard Inkjet Web Press yazıcısına aittir. Aynı zamanda bir baskının maliyetinin 1 sentten fazla olmadığını belirtmek gerekir.

16. Davul çalmaya en yüksek hız

Davul çalmanın en yüksek rekoru, ünlü İngiliz müzisyen Rori Blackwell (Rori Blackwell) tarafından 24 Ekim 1991’de yapıldı. Yeteneklerini Devonshire’daki (Büyük Britanya) Finlake Dinlenme Parkı’nda gösterdi. Bir davulda bir dakika içinde 60 saniyede sopalarla 3 720 isabet attı. Saniyede 62 vuruş! O zaman, Rory Blackwell zaten 58 yaşındaydı.

17. Şampanya mantarı uçuş hızı

Aşağı Saksonya’daki Clausthal Teknik Üniversitesi’nden Alman fizikçi Friedrich Balk, bir şişe şampanyadan mantar hızını hesapladı. Fotovoltaik ve akustik cihazları kullanarak, bilim adamı mantar hızının 40 km / s’ye, uçuş yüksekliğine – 12 metreye ulaştığını buldu. Teorik olarak, mantar hızı 100 km / saate ulaşabilir, ancak bu sadece doğrudan güneş ışığının etkisi altında belirli bir süre geçiren ve açılmadan önce iyice çalkalanan şişelerde mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir