Komodo Adası (21 fotoğraf)

Komodo Adası

Komodo Adası, Endonezya Takımadalarının kalbinde yer almaktadır. Bu, dünyanın eşsiz ve en büyük kertenkelelerinin yaşam alanıdır – Komodo ejderhaları.

(21 fotoğraf)

Kaynak: kitv.livejournal.com

1. biz Endonezya. Komodo Adası, yaklaşık 390 kilometrekarelik bir alana sahip nispeten küçüktür. Hemen hemen tüm bölgesi, Komodo monitör kertenkelelerini korumak için 1980 yılında oluşturulan Komodo Ulusal Parkı tarafından işgal edildi. Kıyı şeridi, açıkça volkanik kökenli kayalık pelerinlerle kesilmiş gibi

2. Buradaki doğa eşsizdir. Aslında, kurak bir savan alan boyunca uzanır.

3. Burada Bali adasından bu tür turist cihazlarına ulaşabilirsiniz

4. Komodo genel olarak dünyanın dört bir yanından kruvaziyer gemilerin uğrak yeri olan bir adadır.

5. Bu eşsiz doğa mucizesi – Komodo ejderi nedeniyle buraya gelmelisiniz! Bu korkunç, ölümcül monitör kertenkele adada yaşıyor. Bu onun evi.

6. Yani, Komodo ejderhaları – 3 metre uzunluğa ulaşan ve 150 kg ağırlığa sahip dev kertenkeleler! Monitör kertenkelelerinin doğadaki doğal ömrü belki de yaklaşık 50 yıldır.

7. Yakışıklı. Komodo Adası’nın ejderhaları çok çeşitli hayvanlarla beslenir. Kurbanları balık, deniz kaplumbağaları, yaban domuzu, bufalo, geyik ve sürüngenlerdir. Ayrıca, insanlara tekrarlanan saldırı vakaları kaydedilmiştir.

8. İlk bakışta, bu kertenkeleler çok yavaş ve telaşsız görünüyor. Ancak, kısa mesafelerde çalışırken, monitör 20 km / s hıza kadar çıkabilir. Bir pusudan nispeten büyük avlar avlarlar, bazen bir kurbanı güçlü bir kuyruk darbeleriyle vururlar ve genellikle bacaklarını kırarlar.

9. Kertenkeleler adanın besin zincirinin zirvesindedir. Ve bu onların kurbanı – geyik

10. Sürüngenlerin toksik dişleri yoktur, ancak ısırıkları çoğunlukla ölümcüldür. Çalılarda geyik, yaban domuzu veya diğer büyük avları takip eden monitör kertenkelesi, ağız boşluğundan birçok bakterinin sokulduğu hayvana yırtılmış bir yara açmaya çalışır. Böyle bir saldırı sonucunda kurban kanla enfekte olur, hayvan yavaş yavaş zayıflar ve bir süre sonra ölür. Komodo Adası’nın ejderhaları sadece kurbanı takip edip ölene kadar bekleyebilir.

11. Turistler ve monitör kertenkeleleri dikenli tel çit veya herhangi bir hendekle ayrılmaz, güvenliğe güven verecek bir şey yoktur. Turist gruplarına genellikle, bölünmüş uçlu uzun kutuplu ejderhaların olası saldırılarına karşı savunmak için silahlandırılan korucular eşlik eder.

12. Kertenkeleler, güçlü pençeleri ve pençeleri ile kazdıkları sığınaklardan 1-5 metre uzunluğunda yuvalar kullanırlar.

13. Komodo kertenkeleleri insanlar için timsahlardan veya köpekbalıklarından daha az tehlikelidir. Bununla birlikte, ısırıklardan sonra zamansız tıbbi bakım sağlanmasından kaynaklanan ölümlerin sayısı (ve sonuç olarak kan zehirlenmesi)% 99’a ulaşır!

14. Yiyecekleri yüksekte almak için monitör kertenkelesi kuyruğu destek olarak kullanarak arka ayakları üzerinde durabilir. Komodo Adası’nın ejderhaları iyi tırmanıyor ve ağaçlara çok zaman harcıyorlar.

15. Komodo adasında yaklaşık 1.700 monitör kertenkelesi var. Komşu Rincha adasında yaklaşık 1.200 kişi var. Bilim adamlarına göre, Avustralya Komodo’nun monitör kertenkelelerinin doğum yeri olarak düşünülmeli.

16. Cannodalizm Komodo kertenkeleleri arasında yaygındır: yetişkin kertenkeleleri genellikle daha küçük bireyleri yer. Bu nedenle, yavrular doğar doğmaz, hemen içgüdüsel olarak ağaca tırmanırlar, orada barınak ararlar

17. Ada yaklaşık 2.000 kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Hemen hemen tüm çalışma nüfusu 1980’de düzenlenen Komodo Ulusal Parkı’nın bakımıyla uğraşmaktadır.

18. Komodo kertenkele – insan faaliyetleri nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan eşsiz bir hayvan. Kırmızı Kitapta listelenmiştir.

19.

20. Komoda Adası’nın ejderhası, dünya faunasının en büyük kertenkelesidir.

21.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir