Koronavirüs mikroskop altında neye benziyor? (4 fotoğraf)

Koronavirüs mikroskop altında neye benziyor?

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü, elektron mikroskobu ile çekilen bir koronavirüsün ilginç fotoğraflarını yayınladı.

(4 fotoğraf)

1. Başlangıçta fotoğraflar sade, ancak özel bir şekilde boyanmıştı.

2. Araştırmacılar, elde edilen görüntülerin, salgınları önceki yıllarda kaydedilen MERS-CoV ve SARS-CoV görüntülerinden – coronavirüslerden çok farklı olmadığını fark ettiler. Ancak, bu şaşırtıcı değildir, çünkü tüm bu virüsler aynı aileye aittir.

3. Çin anakarasında teyit edilmiş koronavirüs enfeksiyonu vakalarının sayısı 70.548’e ulaşmıştır, bunların 1.770’i ölmüştür, 10.844’ü tedavi edilmiştir ve hastanelerden taburcu edilmiştir.

4. Virüsler, bitkiler ve hayvanlardan bakterilere kadar her türlü organizmayı enfekte eder. Virüsler dünyadaki hemen hemen her ekosistemde bulunur, en çok sayıda biyolojik formdur. Hayvanlarda viral enfeksiyonlar, çoğu zaman patojenik virüsün tahrip olmasına yol açan bir bağışıklık tepkisine neden olur.

Ortalama virüsün büyüklüğü, ortalama bakterinin büyüklüğünün yaklaşık yüzde biri kadardır. Çoğu virüs, ışık mikroskobu altında açıkça görülemeyecek kadar küçüktür, bu yüzden elektronik olarak bakıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir