Kötü bir ilişkide kalmamızın gerçek nedeni

Mutsuz bir çift çayırda yalan söylüyor

 

Neden mutlu olmayan çiftler birlikte kalır? Araştırmacılar fenomeni incelediler

Bölgenizde kendinize bu ikisinin neden hala birlikte olduğunu soran bir çiftin olduğundan emin olabilirsiniz. Dışarıdan, onları birbirine bağlayan çok az şey var gibi görünüyor ve ikisi de mutlu görünmüyor.

Bundan bahsetmişken: Çiftler mutlu olmak için bu üç nokta üzerinde hemfikir olmalıdırlar.

Ve belki de kendinizi ilişkinizi mutlu etmediğin durumda buldunuz, ama yine de bunun altında bir çizgi çizmediniz. Ama neden böyle? İlişkileri ideal olmaktan uzak olan çiftler neden birlikte kalır? Araştırmacılar şimdi bu sorunun alt kısmına ulaştılar.

Hangi çiftler birlikte kalır?

“Güncel Psikoloji” dergisinde yayınlanan bir çalışma için bilim adamları 1000 kişiyle görüştüler. Onları dört gruba ayırdılar ve her birinden mutsuz bir ilişkinin farklı bir senaryosunu hayal etmelerini istediler. İlk grup kendilerini mutsuz bir şekilde on yıl, ikincisi de bir yıl evli olarak konumlandırmalı ve üçüncüsü eşiyle birlikte bir ev satın aldığını düşünmelidir. Dördüncü grubun üyelerine mutsuz bir şekilde evlendikleri ancak evliliği kurtarmak için çok çaba sarf ettikleri söylendi. Sonra tüm insanlara ilişkide kalıp kalmayacakları ya da bölünecekleri soruldu.

Çalışmanın sonucu şaşırtıcı ve u bir çok şeyi açıklıyor. U. kendi arkadaş çevrelerinde deneyimledi: Ya zaman (10 yıllık evlilik) ya da çaba harcadıkları (bir ev satın almak, ilişkiyi kurtarmak için önlemler) harcadıklarını söyleyen test deneklerinin yüzde 35’i ilişkide kalacaktı. mutlu. Buna karşılık, bir yıllık evlilik düşünmesi gereken test deneklerinin yüzde 25’i ayrılacaktır. 

Bu çiftler neden birlikte kalıyor?

Bilim adamları sözde “Batık Maliyetler Etkisi” den söz ediyorlar. Geçmişte para, zaman veya çabaya mal olduğu için bir şeye yapışmanın davranışını açıklar . Eğer bu şeyi – burada ilişkiyi – bırakırsanız, tüm bu çabalar boşa giderdi ve bu gerçekle yüzleşmelisiniz. İlişki devam ederse, işe yaramaz yatırımlar kaldırılabilir. Ama bundan gerçekten mutlu olmayacaksınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir