Mercanlar dünyadaki en eski canlılardır. (30 fotoğraf)

Mercanlar dünyadaki en eski canlılardır.

Mercanlar hakkında konuşalım – Dünyadaki en eski yaratıklar ve en güzel deniz sakinlerinden biri.

(30 fotoğraf)

1. Büyük Set Resifi, 2600 kilometreyi aşan bir resif sistemi oluşturan en büyük mercan polip popülasyonudur. Resif Avustralya’nın kuzey kıyısında yer almaktadır. Büyük Set Resifi, 2.900’den fazla bağımsız resif ve 900 mercan adası içermektedir.

Büyük Set Resifi, dünyanın en çeşitli ekosistemlerinden biridir. Burada yaklaşık 400 mercan türü, 1.500 balık türü ve diğer çeşitli hayvan ve bitkiler bulunmuştur.

UNESCO, Büyük Bariyer Resifi’ni Dünya Mirası Listesine ekledi. (Fotoğraf: Nicole Duplaix)

2. Mercanlar denizin çiçekleri. Filipinler’den gelen bu mercanlar gerçekten çiçeklere benziyor. (Fotoğraf: Tim Laman)

3. Palau adasından bağırsak. Mercanlar sıra dışı deniz hayvanları, bağırsak türünün temsilcileri – Dünyadaki en ilkel canlı türlerinden biridir. Bu, dünyadaki en eski çok hücreli organizma gruplarından biridir, milyonlarca yıldır var olmuştur. Mercanlar, bir hayvanın ölümünden sonra da devam eden ve atol ve resiflerin oluşumuna katkıda bulunan güçlü bir kalkerli iskelet oluşturma kabiliyetine sahip oldukları için sıra dışıdır.

4. Parlak kırmızı güneşli mercan. 30 cm’ye kadar büyür, genellikle sualtı mağaralarının girişinde, sığ derinliklerde, 30 metreye kadar yaşar. (Fotoğraf: Heather Perry)

5. Mercanlar tropikal ve subtropikal deniz sularında yaşar ve en az 21 santigrat derece sıcaklıktaki suda yaşarlar. Mercanlar farklı renklerde (pembe, kırmızı, mavi, beyaz, siyah) gelir, renkleri organik bileşiklerin bileşimine ve miktarına bağlıdır. 2500’den fazla mercan türü bilinmektedir. (Fotoğraf: Tim Laman)

6. Dallanma mercan. Kırmızı mercanlara “kanlı köpük”, “kan çiçeği”, siyah – “kraliyet mercanları” denir. Pembe, kırmızı ve siyah mercanlar en değerli olarak kabul edilir. Mercan, çeşitli nedenlerle yengeç, dikenli ıstakoz, yumuşakça, balık ve tüplü dalgıçları çeken bir mıknatıs türüdür. (Fotoğraf: Heather Perry)

7. Floresan yeşil mercan. (Fotoğraf: Tim Laman)

8. Mercan çapa. (Fotoğraf: Tim Laman)

9. Cayman Adaları’ndaki mercan kayalığı. Mercan kayalıkları mercan polipleri ve bazı alg türlerinden oluşan kalkerli jeolojik yapılardır. Dünyadaki mercan resiflerinin toplam alanı 27 milyon km²’yi aşıyor. Esas olarak Pasifik ve Hint okyanuslarında bulunurlar. Dünyadaki mercan resiflerinin yaklaşık 1 / 3’ü zaten yok edildi. Mevcut eğilim altında, bazı resifler 2030’a kadar yok edilecek. (Fotoğraf: Raul Touzon)

10. Papua Yeni Gine’deki yumuşak mercanlar. Bize göre “mercan” kelimesi her zaman sert, kırılgan bir şeyle ilişkilidir. Bununla birlikte, adından da anlaşılacağı gibi, katı bir katı iskeletten yoksun yumuşak mercanlar vardır. Yumuşak mercanlar resif üzerinde oldukça geniş alanlar kaplayabilir. Birçok yumuşak mercan türü, gün boyunca şekilsiz topaklarda büzülür ve sadece alacakaranlıkta düzelir. Bu nedenle, enfes güzellikleri sadece gece daldırma ile tamamen takdir edilebilir. (Fotoğraf: Wolcott Henry)

11. Alcyonaria veya yumuşak mercanlar – sekiz ışınlı mercanların en çok serbest bırakılması. Denizlerde ve okyanuslarda yaygındır, kutup bölgelerinden ekvatora ve kıyıdan büyük derinliklere kadar buluşurlar. (Fotoğraf: Wolcott Henry)

12. Mercan Resifi

13. Mercan Resifi

14. Yeni Zelanda’da siyah (kraliyet) mercanlar. Renkli resif balıkları için bir sualtı ormanı oluştururlar ve 300 yıl yaşayabilirler. (Fotoğraf: Brian Skerry)

15. Yumuşak mercanlar

16. Endonezya takımadalarının merkezinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası listesindeki Komodo Ulusal Parkı’ndaki mercanlar

17. Mantar Mercanları

18.

19. Mercan üzerinde deniz zambakları

20. Noel deniz tüyleri

21. Sert mercan

22. Yumuşak mercanlar ve palyaço balığı

23. Deniz Zambak

24. Kırmızı Gorgonaryan mercanlar, Gorgon Medusa’nın adını aldı

25. Mercan akropora tenu

26. Yeşil mercan acropora tenuis

27. Yumuşak mercanın bir başka temsilcisi

28.

29. Yumuşak Mor Mercan

30. Parlak kırmızı yumuşak mercan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir